POLSKA NA SERIO - BIZNES
06-08-2021
Sektor trzody chlewnej – jak ASF niszczy polskich hodowców?
Sektor trzody chlewnej w Polsce boryka się z wieloma problemami, w tym przede wszystkim z problemem afrykańskiego pomoru świń. Z Moniką Przeworską z Instytutu Gospodarki Rolnej rozmawiają Anna Hammermeister, Dyrektor Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej – POLSUS, Grzegorz Brodziak, Dyrektor Zarządzający Goodvalley, Jarosław Deneka, Producent żywca wieprzowego #PTR, Joanna Terka, Solidarność Rolników Indywidualnych i producent żywca wieprzowego oraz Łukasz Przytarski, Hodowca trzody chlewnej; #PTR.
Sektor trzody chlewnej cierpi przez ASF
Jak obecnie radzi sobie sektor trzody chlewnej i z jakimi problemami musi się mierzyć? Jak sytuacja związana z ASF wpływa na ceny świń i handel wieprzowiną? Z jakimi problemami borykają się hodowcy trzody chlewnej?
Ceny żywca zmieniają się bardzo dynamicznie zw zależności od sytuacji na rynku. Duży wpływ na ceny w Polsce ma rynek niemiecki. Niestety wczoraj nastąpiło spore tąpnięcie i obawiamy się, że ceny przełożą się również na rynek polski. Na pewno na sytuację cenową ma wpływ też sytuacja z ASF, który bardzo dynamicznie się rozwija w tych miesiącach letnich. Patrzymy na to z niepokojem, a hodowcy sygnalizują problemy ze zbyciem swojej produkcji. Teoretycznie ci, którzy znaleźli się w tym tygodniu w strefach, zgłaszają nam że mają problemy ze zbyciem mięsa. Zakłady nie bardzo chcą odbierać mięsa i myślę, że czekają na na ceny, które się pojawią. Natomiast też jest taki problem, że zakłady tłumaczą się, że nie chcą od nich odbierać mięsa główne sieci handlowe, jeżeli to mięso pochodzi od producentów znajdujących się w strefach ASF.
– tłumaczy Anna Hammermeister, Dyrektor Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej – POLSUS.
Sektor produkcji zbóż – sytuacja rolników podczas żniw
Sektor trzody chlewnej w Polsce a sytuacja w Chinach
Sektor trzody chlewnej musi się również liczyć z problemem dostosowywania się do nowych przepisów unijnych i polskich. To kolejny kłopot, z którym muszą mierzyć się polscy hodowcy.
Oprócz ASF, czynnikami, które wpływają na rynek, są kłopoty związane z formalnościami i pozwoleniami na przerzuty zwierząt i niechęcią sieci do kupowania produktów z żywca pochodzącego ze stref. Z tym walczymy i ja też mam okazję współpracować z zespołem branżowym, który zajmuje się ASF. Do czynników, które wpływają na sytuację na rynku trzody w Polsce, trzeba dodać globalny rynek trzody chlewnej, na który bardzo uważnie patrzymy i sytuację w Chinach, które przeżywają drugą falę afrykańskiego pomoru świń.
– wyjaśnia Grzegorz Brodziak, Dyrektor Zarządzający Goodvalley.