O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO - BIZNES

23-07-2021

Autor: Świat Rolnika

Sektor produkcji zbóż – sytuacja rolników podczas żniw

Obecnie w wielu miejscach Polski trwają żniwa. W jakim stanie jest dziś sektor produkcji zbóż? Moniką Przeworską z Instytutu Gospodarki Rolnej rozmawiają Przemysław Bochat, Przewodniczący Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych, Tadeusz Solarski z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, Mieczysław Babalski ze Stowarzyszenia ,,Polska Ekologia" i założyciel Stowarzyszeń ,,Ekoland" i ,,Ekołan" oraz Łukasz Karmowski ze Związku Gorzelni Polskich.

Sektor produkcji zbóż – sytuacja w sektorze

Rozpoczęły się żniwa, dzięki czemu poznaliśmy pierwsze sygnały pochodzące z rynku zbóż. Jak w tym sezonie wygląda sektor produkcji zbóż? Z jakimi problemami muszą zmagać się rolnicy?

Pierwsze kombajny wyjechały już na pola. Pierwszy jęczmień ozimy jest w trakcie zbioru, ale nie ma jeszcze takiego większego zaangażowania w pozostałych gatunkach zbóż. Rolnicy przyznają, że zbiory nie są tak dorodne jak zwykle powinny być i to zboże jest lżejsze i plon jest nieco słabszy od oczekiwanych. Jak będzie w pozostałych gatunkach? Myślę, że tu też nie należy oczekiwać jakiegoś nadmiernego optymizmu i wysokich plonów. Wegetacja szczególnie majowa wpływa na plony i ich jakość. Wobec tego myślę, że generalnie ilość plonów i ich jakość może być nieco słabsza od wszelkich raportów i planów.

– tłumaczy Tadeusz Solarski z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Czy susza i inne anomalie pogodowe wpłyną na sektor produkcji zbóż?

Te anomalie, które mieliśmy, czyli ogromne ulewy czy gradobicia, mają ogromny wpływ na jakość i ilość ziarna. W tej chwili trochę uspokoiło się, ale w niektórych regionach kraju już pojawia się przewlekła susza.

– dodaje Tadeusz Solarski.

 Michał Kołodziejczak o możliwości zablokowania Helu: Pretensje tylko do premiera

Sektor produkcji zbóż – kampanie antyrolnicze

Jak ekologia i ruchy antyhodowlane i antyrolnicze wpływają na ceny i sektor produkcji zbóż?

Jeśli spojrzymy na produkcję zbóż w Polsce, to niestety no nie wygląda to tak bardzo dobrz. Jest wiele negatywnych kampanii, które mówią źle o produktach zbożowych. Również często dietetycy się wypowiadają niestety negatywnie, że produkty zbożowe tuczą, że są niezdrowe i należy ich unikać. Tak nie jest i oczywiście we wszystkim jest potrzebny zdrowy rozsądek i równowaga, ale nie możemy zapomnieć, że produkty zbożowe leżą u podstawy piramidy zdrowego żywienia. I one powinny być podstawą naszej codziennej diety.

– tłumaczy Przemysław Bochat, Przewodniczący Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

swiatrolnika.info 2023