O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO - BIZNES

13-08-2021

Autor: Świat Rolnika

Sektor mleczarski – jak pandemia wpłynęła na branżę?

Jak wygląda sytuacja w Polsce na rynku mleka? Jak obecnie radzi sobie sektor mleczarski oraz jak będzie wyglądała sytuacja w najbliższych miesiącach? Z Moniką Przeworską z Instytutu Gospodarki Rolnej rozmawiają Agnieszka Maliszewska, Dyrektor Polskiej Izba Mleka i Wiceprezydent COGECA, Dorota Śmigielska, Analityk Rynku Mleka, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka i wiceprzewodnicząca Grupy Roboczej Copa-Cogeca "Mleko i produkty mleczne", Dorota Gorzkowska, CEO Poland Food, Joanna Nowak z Milcamoconsult, Andrzej Szczepański, Prezes Zarządu Robiko i Prezes Federacji Związków Zawodowych Pracowników Mleczarstwa.

Sektor mleczarski podczas pandemii

Sektor mleczarski to jeden z najważniejszych sektorów z punktu widzenia Polski. Z tym sektorem związane są bezpośrednio ogromne ilości rolników, a Polska mlekiem stoi. Jak polska branża mleczarska poradziła sobie podczas pandemii i jak wygląda jej przyszłość?

Mamy rzeczywiście po tym okresie pandemicznym dość dużo spostrzeżeń i pomimo tego trudnego okresu, kiedy pojawiła się pandemia, a sektor mleczarski zachowywał się bardzo ostrożnie i mieliśmy pewnego rodzaju trudności w eksporcie, sytuacja się poprawia. Krok po kroku rozpoczął się ruch odzyskiwania rynku przez sektor mleczarski i udało nam się znowu zwrócić w miarę dobrze na ten rynek chiński. Rok 2020 rok zakończył się zupełnie dobrym wynikiem finansowym.

– tłumaczy Agnieszka Maliszewska.

Sektor trzody chlewnej – jak ASF niszczy polskich hodowców?

Sektor mleczarski podbija Chiny

Sektor mleczarski wykorzystał szanse eksportowe na rynek Azjatycki, a polskie mleko podbija Chiny. Czy ten stan rzeczy się utrzyma?

Z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Pandemia na pewno troszeczkę przyblokowała na i to nawet we wszystkich kierunkach, bo nie tylko eksport, ale odbiło się to również na skupie i na innych produktach, które produkujemy. Jeżeli chodzi o Chiny to była to bardzo duża szansa, gdyż okazało się, że to jest rynek bardzo rozwojowy i to tąpnięcie nastąpiło przy pierwszej fali, ale teraz cały czas sprzedaż wzrasta i widzimy bardzo duże zainteresowanie właśnie polskimi produktami mlecznymi. Myślę, że w tym kierunku będziemy podążać i na pewno ten kierunek będzie cały czas wzrastał, nie tylko z perspektywy naszej firmy, ale w całym kraju. Ma pewno mamy dużą szansę, żeby jeszcze zwiększyć procentowy udział na rynku chińskim.

– wyjaśnia Dorota Gorzkowska.

swiatrolnika.info 2023