O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO - BIZNES

07-05-2020

Autor: Świat Rolnika

Przesunięcie środków z PROW. Rząd wnioskował o miliard, KE zgodziła się na 100 mln euro

Kolejny czwartek i kolejna wideokonferencja w ramach cyklu "Rolnictwo w czasie kryzysu" organizowana przez Instytut Gospodarki Rolnej. Dziś przedstawiciele związków branżowych i rolniczych gościli wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi – Ryszarda Kamińskiego oraz Głównego Lekarza Weterynarii – Bogdana Konopkę.

Będzie przesunięcie środków z PROW

"Komisja Europejska przychyliła się do inicjatywy ministra Ardanowskiego, aby dokonać przesunięć w PROW. (...) Wystąpiliśmy o przesunięcie i wskazaliśmy kwotę miliarda euro. Wskazaliśmy również, że wsparcie dotyczyłoby prywatnego przechowalnictwa oraz doraźnych działaniach PROW np. dopłatach do kredytów obrotowych" – poinformował wiceminister Kamiński.

"Dostaliśmy pozwolenie na uruchomienie nie miliarda, ale 100 mln euro z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Były różne postulaty. Pisaliśmy o rynkach, które najbardziej dotknął kryzys wokół koronawirusa: wołowiny, drobiu, baraniny, jagnięciny. Na co pójdzie 100 mln euro?" – dodawał.

"Mamy pięć różnych instrumentów finansowych dla rolników i – co ważne – przedsiębiorców sektora produkcji podstawowej. One nie zawsze miały dostęp do kapitału" – mówił wiceminister Kamiński.

Rolnictwo w czasie kryzysu

W dzisiejszym programie padło wiele szczegółowych pytań. Co dalej z importem wołowiny do Polski? Czy Japonia dopuści możliwość eksportu produktów z Polski? Co z łączeniami stref niebieskich? Czy powinny powstać państwowe zakłady uboju? Co dalej z cenami drobiu? Jakie instrumenty mogłyby pomóc w stabilizacji rynku drobiu? Czy pracownicy z Ukrainy będą mogli przyjechać do Polski? Jaka będzie opinia rządu na temat unijnej strategii "od pola do stołu"? Co dalej z cenami serów, masła? Czy tak małe wsparcie ze strony Unii Europejskiej to efekt planów ograniczania produkcji rolnej w ramach "Nowego Zielonego Ładu"?

Fot. Agnieszka Radzik

swiatrolnika.info 2023