O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO - BIZNES

28-06-2021

Autor: Świat Rolnika

Prof. dr hab. Kuczyńska: Wokół mleka narosło wiele mitów. Zupełnie niesłusznie

Wokół mleka narosło wiele mitów i przekłamań. Czy mleko naprawdę jest niezdrowe, a nawet szkodliwe? Jaka jest historia tego napoju i co oznacza mleko wolne od GMO? W rozmowie z Moniką Przeworską z Instytutu Gospodarki Rolnej opowie o tym prof. dr hab. Beata Kuczyńska z Instytutu Nauk o Zwierzętach. Rozmowa została zrealizowana w ramach kampanii „Wolne od GMO”, sfinansowanej z Funduszu Promocji Mleka i realizowanej przez Polską Izbę Mleka.

Mleko znane od czasów antycznych

W przestrzeni medialnej coraz częściej spotykamy się z negatywnym przekazem dotyczącym produkcji zwierzęcej. Produktem pochodzenia zwierzęcego, który często bywa demonizowany, jest mleko. W przekazach medialnych mówi się o tym, że należy zrezygnować z produkcji mleka, a wielu pseudoekspertów odradza i wręcz straszy spożywaniem właśnie tego produktu. Jak wygląda jednak prawda? Czy mleko faktycznie jest tak niebezpieczne?

Już od pradawnych czasów mleko było zachwalane. Nawet w Piśmie Świętym znajdziemy adnotacje na temat walorów mleka. W kulturze starożytnej Grecy, Rzymianie i Arabowie przyjmowali swoich gości mlekiem w postaci słodkiej, bądź napojów fermentowanych. Mleko jest znane od pradawnych czasów i towarzyszyło ludziom od zarania dziejów.

– tłumaczy prof. dr hab. Beata Kuczyńska.

Mleko jest demonizowane przez pseudoekspertów

Niestety, produkt ten jest obecnie silnie demonizowany, a wielu pseudoekspertów propaguje teorie o szkodliwości mleka. Tymczasem mleko, szczególnie to oznaczone jako „bez GMO”, ma wiele ważnych właściwości odżywczych. Jest także w pełni bezpiecznym i pożądanym komponentem diety.

Niestety świadomość konsumencka wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nawet w moich rozmowach ze znajomymi czy ze studentami daje się zauważyć wciąż niedostateczna wiedza. Prowadziłam na temat jakości mleka i mleka surowego jako surowca dla przemysłu mleczarskiego wiele szczegółowych badań i mogę zaświadczyć, że jeśli mleko posiada odpowiednią jakość higieniczną, to zazwyczaj stanowi bardzo dobry produkt dla przemysłu mleczarskiego i konsumentów.

– dodaje ekspertka.

Dlatego też przy zakupie mleka należy zwracać uwagę na odpowiednie oznaczenia. Standard PIM „Bez GMO” gwarantuje bezpieczeństwo i wysoką jakość produktu.

Weganie odlatują! Krowy są jak dzieci, a ich hodowla to… Holocaust!

swiatrolnika.info 2023