O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO - BIZNES

29-07-2022

Autor: Karol Pepliński

Jerzy Małecki: Patrzę na działania KE z wielkim niepokojem

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Jerzy Małecki w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info skomentował trwające obecnie protesty rolników w Holandii.

Przypomnijmy, że dziś w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego Europy w dobie największego od wielu lat kryzysu gospodarczego. Na spotkanie z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem zostali zaproszeni przez prezesa Instytutu Gospodarski Rolnej Szczepana Wójcika organizatorzy protestów rolników w Holandii.

Jerzy Małecki: Dla mnie ta sprawa jest bardzo niepokojąca

Polscy rolnicy wspierają swoich holenderskich kolegów w walce o swoje prawa i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Jerzy Małecki przyznaje, że bardzo niepokoją go plany Unii Europejskiej, które bezpośrednio uderzają w europejskie rolnictwo i zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu Europy, w tym również Polski.

,,Z wielkim zainteresowaniem przyglądam się temu, co się dzieje w Holandii. Dla mnie ta sprawa jest bardzo niepokojąca, ponieważ w Holandii rząd oficjalnie chce wprowadzić takie prawo, które będzie bardzo niekorzystne dla rolników holenderskich, a co bezpośrednio przełoży na bezpieczeństwo żywnościowe całej Europy. To, co się dzieje w tej chwili w Holandii, niestety może zdarzy się także w Polsce poprzez przyjęcie szkodliwego prawa przez Komisję Europejską. My oczywiście będziemy przeciwko takim radykalnym krokom, które będzie próbowała wprowadzić Komisja Europejska wbrew woli rolników” – zapewnia poseł.

Jerzy Małecki: Patrzę na działania KE z wielkim niepokojem

Polityk zauważył również, że bardzo ważna jest niezależność żywnościowa Polski, która może zostać zagrożona przez pomysły KE.

,,Tutaj mówimy o bezpieczeństwie wszystkich Polaków i jeżeli rolnicy nie będą mogli produkować żywności dla nas wszystkich, to staniemy się zależni od rynków zewnętrznych. Teraz widzimy, że państwa, które są wrogo do nas nastawione, mogą spowodować ogromny wzrost cen między nimi produktów rolniczych. Przykładem są ceny surowców naturalnych, gdzie w większości musimy się posiłkować surowcami z rynków zewnętrznych, a widzimy,o ile te ceny poszły w górę” – wskazuje Jerzy Małecki.

,,Patrzę na działania KE z wielkim niepokojem, bo możemy prowadzić w Unii Europejskiej prawo, które faktycznie będzie uderzało w naszych obywateli, którzy tutaj od kilkudziesięciu, a nawet kilkuset lat prowadzili działalność rolniczą. (…) Myślę, że protesty w Holandii to ostrzeżenie i jeżeli nie wyciągniemy z tego wszyscy wniosków i się nie zjednoczymy w obronie polskich i europejskich rolników, to niestety wszyscy możemy na tym stracić” – dodaje polityk.

Czytaj też: Henryk Kowalczyk spotkał się z polskimi i holenderskimi rolnikami

swiatrolnika.info 2023