O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO - BIZNES

22-02-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Andrzej Jaworski: Budowa Agroportu to bardzo dobra informacja

Andrzej Jaworski zwrócił uwagę, że budowa Agroportu jest kluczowa dla bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce i pozwoli szybciej reagować w czasie kryzysu.

W rozmowie z Instytutem Gospodarki Rolnej, Prezes Izby Gospodarczo-Handlowej Rynku Spożywczego mówił o długofalowej polityce Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju wsi. Wspomniał on, że budowa Agroportu w Gdańsku i Świnoujściu to kontynuacja poprzednich inwestycji zapoczątkowanych przez byłego ministra Krzysztofa Jurgiela, który rozpoczął budowę Cukroportu w Gdańsku.

Jaworski: Wszyscy powinniśmy kibicować tej inwestycji

Prezes Andrzej Jaworski mówił w rozmowie z IGR o m.in. odpowiedzialnych za budowę Agroportu w Gdańsku i Świnoujściu, oraz o znaczeniu tej inwestycji dla sektora rolno–spożywczego.

„Pan minister Kołakowski jest odpowiedzialny za budowę tej inwestycji. Zarówno branża spożywcza, ale także wszyscy Polacy powinni tej inwestycji kibicować, bo to element naszego bezpieczeństwa żywnościowego. To jest coś, co pozwoli nam bardzo szybko i sprawnie reagować na niedobór żywności w danych kategoriach, jak i na ceny żywności na terenie naszego kraju” – podkreślił.

„Jak sama nazwa wskazuje, to jest port, który ma służyć przewozowi produktów rolno-spożywczych, zarówno tych sypkich jak i tych już przetworzonych. Jest o tyle istotne, że rolnictwo z jednej strony na tym skorzysta, a z drugiej na inwestycji skorzystają również konsumenci, ponieważ jest to element bezpieczeństwa żywnościowego” – dodał prezes Izby Gospodarczo-Handlowej Rynku Spożywczego.

Andrzej Jaworski: Polska żywność doskonałej jakości

Prezes Izby Gospodarczo-Handlowej Rynku Spożywczego Andrzej Jaworski wypowiedział się także w temacie dalszych działań mających na celu promowanie polskiej żywności.

„Musimy bardzo mocno pokazywać, że Polska żywność jest dobrą żywnością, wbrew temu co mówią niektóre obce siły – zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Musimy pokazywać, że żywność jest badana na wiele sposobów, różnego rodzaju odczynnikami. Polska żywność jest dopuszczana na wiele rynków świata, właśnie dlatego, że spełnia wszelkie normy sanitarne. Jest to niezwykle ważne, bo niektóre osoby, które nie chcą, by polskie rolnictwo się rozwijało, rozpowiadają, że polskie mięso jest złej jakości, polskie przetwórstwo nie spełnia wymogów, jakie są na świecie. Oczywiście jest to nieprawda. Państwo Polskie powinno jeszcze mocniej promować polskie produkty sektora rolno–spożywczego, by eksport mógł się odbywać na jeszcze większą skalę” – stwierdził.

Andrzej Jaworski odniósł się również do tez niektórych osób, jakoby żywność produkowana w sposób konwencjonalny była gorszej jakości.

„Po pierwsze, pamiętajmy, że żywność, która trafia na nasz rynek, jest wielokrotnie badana. Teraz jest moda na żywność ekologiczną, która bardzo często niejedno ma imię. Czasem to, co jest sprowadzane do Polski jako żywność ekologiczna jest po dokładniejszym przyjrzeniu się typową żywnością konwencjonalną, ponieważ nasi przetwórcy nie stosują tak dużo chemii jak niektórzy próbują nam to wmówić. Są sporadyczne przypadki, kiedy stosuje się środki niewłaściwe i takie sprawy, są nagłaśniane. Jeśli chodzi o większość naszych produktów, to one spełniają te normy. Polskie produkty trafiają na cały świat i w niektórych krajach, gdzie są bardzo dokładne kontrole, to i tak żywność spełnia te wymagania. Nasza żywność jest dobra, co pokazuje między innymi fakt, jak bardzo jest pożądana na świecie. Dlatego nie tylko powinniśmy jeść, ale również być z niej dumni” – dodał.

Czytaj również: Debata IGR: Zielony Ład i Plan Strategiczny WPR poróżnią polityków?

swiatrolnika.info 2023