movie-icon

Video

Talk icon

Relacje i reportaże

16-02-2019

Autor: Daria Wyrostkiewicz

Dr Kruszewicz: ASF przejdzie przez Polskę! Padną wszystkie przydomowe chlewnie

"Przydomowe fermy będą miały problem. Myślę, że padną wszystkie, w całej Polsce, ale jeszcze tego nikt głośno nie mówi."

 

Te słowa znanego przyrodnika, dyrektora warszawskiego Zoo, ornitologa, dr Kruszewicza, mogą na długo zapaść w pamięci. Wizja zniszczenia polskiej hodowli to zdaniem rozmówcy Świata Rolnika perspektywa niemal pewna.


„ASF przejdzie przez Polskę! Co prawda, ten wirus jest mało patogenny; trudno się nim zarazić, trzeba zjeść kawałek takiego dzika, a dziki zarażają się jedząc padlinę albo od siebie przy bliskim obcowaniu. Jednak ASF wejdzie do każdej chlewni”


- mówi dr Andrzej Kruszewicz.


„Nie ma siły, będzie tak jak w Hiszpanii. Zostaną tylko duże fermy świńskie. Małe przydomowe chlewnie padną. Zostaną tylko wielkie, które będą prawidłowo izolowane, z podwójną siatką, z przebieraniem się załogi, z paszami, które będą tylko przemysłowe. Tylko wtedy będzie można prowadzić hodowlę świń. Przydomowe hodowle nie będą funkcjonowały, bo dziki zwyczajnie będą miały tego wirusa (ASF – dop. Red.) i będą go roznosiły wszędzie”


- dodaje dyrektor warszawskiego ZOO.


„Wystarczy przywieźć kartofle z pola, zielonkę, cokolwiek i przydomowe fermy będą miały problem. Myślę, że padną wszystkie, w całej Polsce, ale jeszcze tego nikt głośno nie mówi”


- puentuje przyrodnik.


Dr Kruszewicz przyznał, że swój pogląd na temat ASF w Polsce wyraził po raz pierwszy w studio Świata Rolnika, jednak dodał, że jego zdaniem czarna wizja dla hodowli przydomowej czeka Polskę w perspektywie 15-20 lat.


Więcej o ASF, wartości pożywienia z lasu (m.in. dziczyzny), pseudo ekologii i postulatach powrotu do łowiecka, futer i natury w rozmowie Darii Plewy dla SwiatRolnika.info mówi dr Kruszewicz, autor książki „Hipokryzja”.

DP/RW


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023