movie-icon

Video

Talk icon

Relacje i reportaże

23-08-2016

Autor: Adam Kalinski

ASF pierwszy raz na Mazowszu!

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o szesnastym już ognisku ASF w Polsce. Pierwsze w województwie mazowieckim ognisko afrykańskiego pomoru świń wykryto w gospodarstwie, w gminie Stara Kornica w powiecie łosickim.

 

 

ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W gospodarstwie było w sumie 28 świń. Zwierzęta zostały uśpione i zutylizowane.

 

Także wczoraj służby weterynaryjne poinformowały o ognisku tej choroby w gospodarstwie w podlaskiej gminie Mielnik, w którym było 13 świń.

 

To 15 i 16 ognisko tej choroby od początku występowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

 

Niebawem ma dojść do ponownego spotkania międzyresortowego zespołu do spraw łagodzenia skutków, związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

 

Służby weterynaryjne apelują do rolników, by nie nabywali świń z niepewnych źródeł i o niewiadomym pochodzeniu. W województwie podlaskim, części mazowieckiego i części lubelskiego w związku z afrykańskim pomorem świń obowiązują zakazy organizacji targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem świń.

 

Służby zwracają też uwagę, by w gospodarstwach wdrożone zostały zasady bioasekuracji. W szczególności, by rolnicy utrzymywali świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami, karmili trzodę paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz zwracali uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy.

 

tvp.info/Akkal/Fot. JimChampion/Wikipedia

swiatrolnika.info 2023