O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Światrolnika.tv

14-05-2019

Autor: Świat Rolnika

AGROunia i ZZRR "Solidarni" jednym głosem o ustawie odorowej!

Środowisko rolników, hodowców, producentów, branż związanych z rolnictwem, przedsiębiorców rolnych zjednoczyło się i zabrało głos na parlamentarnym zespole ds. debaty publicznej. Następnie, podczas konferencji prasowej w skrócie podsumowano stanowiska ws. tzw. ustawy odorowej konstruowanej w ministerstwie środowiska.

 

„W ministerstwie środowiska przygotowywana jest tzw. ustawa odorowa. Ta ustawa zakłada drastyczne ograniczenia w zakładaniu nowych przedsiębiorstw, nowych hodowli, ogranicza tak naprawdę drastycznie produkcję rolną w Polsce”

 

- powiedział poseł Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego i przewodniczący zespołu parlamentarnego ds. debaty publicznej.

 

„Co gorsza, usłyszeliśmy także, że ministerstwo środowiska przygotowuje kolejną ustawę, która dotyczyć będzie nie tylko nowopowstających, ale istniejących już przedsiębiorstwa, które zajmują się produkcją rolną”

 

- dodał Winnicki.

 

„Jesteśmy przeciwni tej ustawie i jako AGROunia zrobimy wszystko, aby temu zapobiec”

 

- ogłosił Mateusz Kacperkiewicz z AGROunii.

 

„Wprowadzenie ustawy odorowej to miliardy strat, to upadek wielu gospodarstw rolnych, ale przede wszystkim zwrot środków do Unii Europejskiej ze względu na wprowadzenie ustawy, kiedy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydała decyzje na budowę obiektów takich jak chlewnie do 500 tys. zł”

 

- stwierdził Marcin Bustowski, prezes ZZRR „Solidarni”.

 

„Uważamy, że ta ustawa szkodzi rozwojowi produkcji zwierzęcej w Polsce”

 

- jasno określił swoje stanowisko Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

 

„Można w hodowli stosować probiotyki i Emy, które dają szybszy wzrost i niwelują nieprzyjemne zapachy”

 

- uzupełniła jako praktyk rolnictwa Renata Beger, były poseł Samoobrony.

 

„Polscy rolnicy równają dzisiaj do najlepszych. Szczególnie hodowla zwierząt i przetwórstwo mięsa, hodowla zwierząt futerkowych okazały się być konkurencyjne w skali europejskiej i światowej. I to nie przypadek, że w związku z tym pod pretekstem ekologii, ochrony środowiska, próbuje się ten wzrost i rozwój zahamować”

 

- powiedział Dariusz Grabowski, prezes Komitetu Obrony Polskiego Rolnictwa i Hodowców Zwierząt.

 

Projekt ustawy odorowej powstaje w ministerstwie środowiska. Kontrowersyjna legislacja stała się tematem numeru naszego magazynu „Świat Rolnika Biznes”.

 

Reporter: Ewa Zajączkowska

Oprac. Robert Wyrostkiewicz

Graf. Aleksandra Kasperska

 

Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco

swiatrolnika.info 2023