Talk icon

Informacje

08-08-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Rejestracja zbiornika na paliwo. Rolniku! Co musisz wiedzieć?

Rejestracja zbiornika na paliwo

Rejestracja zbiornika na paliwo jest obowiązkowa, jeśli jego pojemność jest wyższa niż 2,5 m3. Chęć posiadania takiego zbiornika należy zgłosić w odpowiedniej jednostce Urzędu Dozoru Technicznego.

Rejestracja zbiornika na paliwo – od czego zacząć?

Rejestracja zbiornika na paliwo odbywa się w lokalnej jednostce Urzędu Dozoru Technicznego. Koszt rejestracji to 116 zł za godzinę pracy inspektora UDT, a proces trwa zazwyczaj do kilku godzin. Kontroli zewnętrznej dokonuje się najczęściej co 2 lata. Należy pamiętać, że podczas zgłaszania urządzenia do UDT trzeba poosiadać: poświadczenie wytwórcy zbiornika o tym, że zbiornik został wykonany i zbadany zgodnie z dokumentacją techniczną oraz warunkami określonymi w uprawieniu do wytwarzania urządzenia, opis działania zbiornika wraz z danymi, które dotyczą osprzętu i źródeł zasilania, plan usytuowania zbiornika, który uwzględnia źródła zasilania, opis działania zbiornika z danymi dotyczącymi osprzętu, schemat połączeń ze współpracującymi urządzeniami oraz plan usytuowania zbiornika, który uwzględnia rozmieszczeniem sąsiadujących obiektów budowlanych, urządzeń i instrukcją eksploatacji zbiornika.

Czytaj także: ARiMR: dotacje z PROW na prywatny las. Trzeba się spieszyć!

Warunki dotyczące odległości, a rejestracja zbiornika na paliwo

Rejestracja zbiornika na paliwo 2Rejestracja zbiornika na paliwo płynne klasy III na potrzeby własne jest obowiązkowa. Należy jednak spełnić kilka dodatkowych warunków dotyczących odległości: 10 m od budynków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej, 5 m od innych obiektów budowlanych i od granicy działki sąsiedniej, 3 m od linii energetycznej o napięciu znamionowym nieprzekraczającym 1kV, 10 m od linii energetycznej powyżej 15 kV, lecz nie przekraczającej 30 kV oraz 15 m od linii powyżej 30 kV, lecz nie przekraczającej 110 kV.

Warunki posadowienia, a rejestracja zbiornika na paliwo

Rejestracja zbiornika na paliwo wymaga również spełnienia szeregu warunków dotyczących odpowiedniego posadowienia zbiornika: płaskiej, wypoziomowanej, stabilnej i równej powierzchni wykonanej z niepalącego materiału, szerszej i dłużej podstawy o co najmniej 30 cm od samego urządzenia i podstawy o grubości minimum 5 cm. Nie trzeba natomiast ustalać stref zagrożenia wybuchem dla zbiorników, które przeznaczone są do magazynowania i wewnętrznej dystrybucji oleju napędowego. Należy również pamiętać, że przedostawanie się czynników roboczych do otoczenia podczas napełniania zbiorników powinno być ograniczone do minimum, a połączenie cysterny ze zbiornikiem w czasie napełniania powinno być szczelne.

krir.pl

swiatrolnika.info 2023