Talk icon

Informacje

19-04-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Redukcja populacji wilków – wniosek Izby Rolniczej do ministra

Redukcja populacji wilków

Zarząd KRIR przekonuje, że konieczna jest redukcja populacji wilków, ze względu na ich dużą ekspansywność oraz niekontrolowany i duży przyrost populacji, w stosunku do pojemności siedliskowej. Drapieżniki zagrażają rolnikom i przynoszą im szkody z powodu coraz większej ilości zagryzionych zwierząt hodowlanych. Wilki nie boją się ludzi i są coraz bardziej agresywne.

Redukcja populacji wilków jest niezbędna

Zarząd KRIR, realizując wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, wystąpił do Ministra Klimatu i Środowiska w celu zwrócenia uwagi na sytuację związaną ze wzrostem liczebności populacji wilka w Polsce. Rolnicy przekonują, że potrzebna jest redukcja populacji wilków, ponieważ ilość wilków bytujących w środowisku w ostatnim czasie znacząco wzrosła.

Wilki podchodzą coraz bliżej zabudowań na obszarach wiejskich. Częściej też napotykane są w lasach, z których wypędzają na pola uprawne zwierzynę płową. Stosowane zgodnie z zaleceniami GDOŚ zabezpieczenia nie zapobiegają zabieraniu i zagryzaniu zwierząt przebywających na pastwiskach czy wybiegach. Ponadto, coraz częściej ofiarami wilków padają psy utrzymywane w gospodarstwach rolnych. Obserwuje się także tworzące się coraz liczniejsze watahy. Brak naturalnego wroga powoduje, że gatunek ten bez przeszkód rozmnaża się w środowisku i nie należy już do gatunku zwierząt zagrożonych wyginięciem. Stwarza on natomiast coraz większe zagrożenie, powodując dotkliwe straty w gospodarstwach utrzymujących bydło czy owce.

– czytamy na profilu KRIR.

Izba przekonuje, że konieczna jest redukcja populacji wilków, ze względu na ich dużą ekspansywność oraz niekontrolowany i duży przyrost populacji, w stosunku do pojemności siedliskowej.

Należy zauważyć, że stanowią one duże zagrożenia również dla ludzi. Zarząd KRIR zawnioskował do Ministra Klimatu i Środowiska o podjęcie stosowanych działań mających na celu redukcję nadmiernej liczebności wilków,  tak by nie powodowała znaczących strat w gospodarce rolnej i leśnej oraz nie stanowiła zagrożenia dla ludzi.

– informuje KRIR.

Jan Krzysztof Ardanowski: w przyszłym tygodniu konferencja ekspercka na temat finansowania rolnictwa

Redukcja populacji wilków w Bieszczadach

O odstrzał wilków zaapelowali również Redukcja populacji wilkow Samorządowcy ze Związku Bieszczadzkich Gmin Pogranicza, którzy wystosowali petycję do Ministra Klimatu i Środowiska. Burmistrzowie i wójtowie apelują do Michała Kurtyki o odstrzał drapieżników na terenie Polski południowo –wschodniej lub przynajmniej odłowienie części osobników.

Jak przekonują autorzy petycji, redukcja populacji wilków w obecnej sytuacji jest niezbędna. Drapieżniki zagrażają rolnikom i przynoszą im szkody z powodu coraz większej ilości zagryzionych zwierząt hodowlanych. Według samorządowców system rekompensat nie wynagradza w całości poniesionych strat.

Ponadto wójtowie i burmistrzowie alarmują ministra o bezpośrednim zagrożeniu dla mieszkańców bieszczadzkich wsi, w których wilki są obecnie częstymi gośćmi. Zwracają uwagę, że drapieżniki nie boją się ludzi i są coraz bardziej agresywne. W tej sytuacji redukcja populacji wilków to jedyne wyjście.

Populacja wilka na dzień dzisiejszy nie jest populacją zagrożoną, o czym świadczy corocznie zwiększająca się liczebność tego gatunku oraz zasięg występowania. W związku z czym odstrzał redukcyjny lub odłowienie części osobników jest całkowicie uzasadnione.

– alarmują samorządowcy.

Ministerstwo jednak nie widzi konieczności zmian w prawie.

krir.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023