O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-01-2020

Autor: Piotr Pałys

ALARM: samorządy wpadły w spiralę gigantycznego zadłużenia, a my wraz z nimi

ALARM: samorządy wpadły w spiralę gigantycznego zadłużenia, a my wraz z nimi

Nie możemy powiedzieć, że nas to nie interesuje. Jeśli władze samorządowe np. gmin, rządzące w naszym imieniu, podejmują decyzje finansowe, obciążają również portfele swych mieszkańców. Gdyby okazało się, że wieś lub miasto zawiązało sobie pętlę na szyi, sięgnie po nasze portfele w ramach wyższych podatków, opłat administracyjnych lub uchwali się samorządową „ściepę”, informując nas o jej celu i terminie dokonania wpłaty na konto urzędu.

 

Tak to działa i w wielu miejscach dochodziło już do tego typu sytuacji. Zdarza się, że budżet gminy, czy powiatu, a wraz z nim jednostka terytorialnego samorządu, bankrutuje. Wtedy wkracza skarb państwa, w imieniu którego powołuje się zarząd komisaryczny i następuje wyprzedaż wszystkiego, co ma jakąkolwiek wartość.

 

Dziennik Gazeta Prawna poinformował, że po raz pierwszy w historii III Rzeczpospolitej, dług władz lokalnych przekroczy 80 miliardów złotych, a tendencja jego wzrostu będzie utrzymana.

"Tymczasem już po III kw. 2019 r. skala zobowiązań, wynikająca głównie z zaciąganych przez samorządy kredytów i pożyczek, wyniosła niemal 77,3 mld zł – czyli prawie 1,2 mld zł więcej niż w całym 2018 r. Na tym jednak nie koniec. Ministerstwo Finansów (MF), bazując na wieloletnich prognozach finansowych jednostek samorządu terytorialnego (JST), wskazuje, że na koniec tego roku samorządowe długi mogą wynieść 86,6 mld zł"

 
- donosi DGP

Ministerstwo Finansów studzi rozgorączkowane czoła, uzasadniając znaczny wzrost zadłużenia inwestycjami, jakie na kredyt są realizowane przez lokalne samorządy. W przyszłości ma to procentować wyższymi dochodami gmin i powiatów. Tymczasem, w Senacie trwają przygotowania do wniesienie projektu ustawy, w znaczący sposób luzującej kryteria zadłużeniowe gmin.

"Mimo zapewnień, że sytuacja zadłużeniowa Jednostek Samorządu Terytorialnego jest pod kontrolą, za namową samorządowców podejmowane są konkretne inicjatywy legislacyjne w Senacie. 8 stycznia komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej ma rozważyć podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie nowelizacji ustawy o finansach publicznych.

 

Chodzi o art. 243 ust. 3a, zgodnie z którym do wskaźnika zadłużenia nie wlicza się wydatków na inwestycje, które w co najmniej 60 proc. finansowane są ze środków unijnych. Projekt nowelizacji zakłada zejście do poziomu 40 proc., dzięki czemu więcej inwestycji załapałoby się na tego rodzaju zwolnienie"

- informuje DGP

Biorąc pod uwagę informację o księgowaniu pożyczek w innej, niż do tej pory rubryczce, mamy wrażenie, że suma zaciągniętych kredytów jednak się nie zmniejszy. Niestety, tego rodzaju manewr „polepszy” sytuację prawną samorządów, które ponownie staną w kolejce po bankowe pieniądze, niedostępne od momentu przekroczenia pewnej granicy zadłużenia.

Źródło: polsatnews.pl/PP
Fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023