Talk icon

Informacje

20-01-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ptasia grypa nadal gwałtownie rozprzestrzenia się w Rosji

Ptasia grypa

Ptasia grypa nadal rozprzestrzenia się w Rosji, a w 2020 roku około 4 milionów ptaków zostało zabitych z powodu tej choroby. Wirus aktywnie rozprzestrzenia się nie tylko w Rosji, ale także w wielu krajach europejskich. Maksymalną liczbę przypadków ognisk choroby w grudniu odnotowano w Wielkiej Brytanii - 77 przypadków. Wysoce zjadliwa grypa ptaków nadal rozprzestrzenia się w krajach azjatyckich. W Korei Południowej zarejestrowano 63 nowe ogniska, w Japonii - 46, na Tajwanie - 4, w Wietnamie - 3 i po jednym w Chinach.

Ptasia grypa nadal rozprzestrzenia się w Rosji

Ptasia grypa nadal rozprzestrzenia się w Rosji - powiedział Viktor Irza, czołowy specjalista w firmie ARRIAH. W 2020 roku około 4 milionów ptaków zostało zabitych z powodu tej choroby. Teraz choroba jest szczególnie aktywna w europejskiej części Rosji.

Prognozy są rozczarowujące, istnieją wszelkie powody, by sądzić, że ptasia grypa będzie się nadal rozprzestrzeniać. Główne regiony to Południowy Okręg Federalny, choć jak dotąd wszystkie ośrodki są tam zlokalizowane. Wirus nie wszedł jeszcze do Okręgu Centralnego, na Syberii również się uspokoił. Sytuacja jest zła również w Europie.

– informuje.

Irza zauważa, że ​​w 2019 roku sytuacja z ptasią grypą „była w porządku”. W styczniu były tylko dwa przypadki, a nasilenie się choroby w 2020 roku wiąże się z jej aktywnym rozprzestrzenianiem się na prywatnych działkach i małych gospodarstwach.

Są główną pożywką dla chorób. Głównym źródłem jest dziki ptak, który przenosi wirusa, innym powodem jest niewystarczająca kultura sanitarna i możliwe ukrywanie śmierci.

– mówi ekspert.

Wśród dużych przedsiębiorstw dotkniętych ptasią grypą w 2020 r. wymienia fermę drobiu Irtyszskaja w obwodzie omskim, Taganrogskaja w Rostowie, Buiskaja w Kostromie i Zalesny w Tatarstanie.

Irza zauważa, że ​​stale identyfikowane są nowe ogniska. Ostatnie zostało znaleziony na terenie obszaru łowieckiego w rejonie Peschanokopsky w obwodzie rostowskim. To trzeci taki przypadek w regionie. Zgodnie z dekretem władz regionalnych kwarantanna została zadeklarowana w miejscach, w których wykrywane są ogniska choroby. Pierwsze dwa przypadki ptasiej grypy w regionie Rostów wykryto na fermie drobiu Taganrogskaya w listopadzie.

 Na wsi w województwie łódzkim do stawu wjechało... porsche

Ptasia grypa atakuje Rosję i Azję

Prezes ds. Strategii rolno-spożywczych Albert Davleev Ptasia grypapowiedział, że jedną z przyczyn tak wielu wybuchów epidemii w 2020 r. jest wyjątkowo ciepła jesień.

Znaczna część ptaków wędrownych - przede wszystkim kaczek i gęsi - zatrzymywała się przy zbiornikach wodnych w całej Rosji. W tych samych miejscach, gdzie drób chodzi po zbiornikach wodnych lub w ich pobliżu, odnotowuje się największą liczbę ognisk.

– powiedział Davleev.

Jego zdaniem ochronę populacji drobiu w gospodarstwach domowych można osiągnąć jedynie poprzez radykalne zaostrzenie programów kontroli i monitoringu zdrowia ptaków w gospodarstwach indywidualnych i przedsiębiorstwach oraz przestrzeganie najsurowszych środków bezpieczeństwa biologicznego.

Według Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) ptasia grypa aktywnie rozprzestrzenia się nie tylko w Rosji, ale także w wielu krajach europejskich. Maksymalną liczbę przypadków ognisk choroby w grudniu odnotowano w Wielkiej Brytanii - 77 przypadków. Sytuacja z ptasią grypą jest również trudna w Danii, Niemczech, Holandii, Polsce i Francji. Ponadto nowe przypadki wykryto w Irlandii, Włoszech, Belgii, Ukrainie, Szwecji, Słowenii.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków nadal rozprzestrzenia się w krajach azjatyckich. W Korei Południowej zarejestrowano 63 nowe ogniska, w Japonii - 46, na Tajwanie - 4, w Wietnamie - 3 i po jednym w Chinach.

Na tym tle Rosja wprowadziła czasowe ograniczenia w imporcie żywego drobiu i produktów drobiowych z szeregu krajów i terytoriów Unii Europejskiej. Od 14 stycznia 2021 roku zakaz dotyczy dostaw produktów drobiowych do Rosji z Litwy. 12 stycznia te same ograniczenia zostały nałożone na kilka terytoriów administracyjnych Niemiec i Francji. Ograniczenia dotyczą dostaw jaj wylęgowych, żywego drobiu, mięsa drobiowego i gotowych wyrobów z mięsa drobiowego. Jedynym wyjątkiem są produkty poddane obróbce, która niszczy wirusa ptasiej grypy. Zabroniony jest również import pasz i dodatków paszowych dla drobiu (z wyjątkiem produktów roślinnych, syntezy chemicznej i mikrobiologicznej). Ponadto tranzyt jaj wylęgowych i żywych ptaków przez terytorium Rosji jest ograniczony.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023