Ptasia grypa: pierwsze przypadki w Niemczech! Hodowcy przerażeni!

W Niemczech została wykryta ptasia grypa. Niemieccy hodowcy drobiu są proszeni o podjęcie środków ostrożności i monitorowanie swoich stad. Friedrich-Loeffler-Institut (FLI) zwrócił już uwagę na początku października, że jesienią ptaki wędrowne mogą zarazić się ptasią grypą i że ryzyko przedostania się do Niemiec jest klasyfikowane jako wysokie.
Ptasia grypa – znaleziono tu martwe ptaki
Niemieckie Federalne Ministerstwo Żywności i Rolnictwa (BMEL) informuje, że kilku regionach kraju wykryta została ptasia grypa. Wirusa wykryto u dzikiej kaczki w Hamburgu, myszołowa pospolitego w Meklemburgii-Pomorzu Przednim i różnych dzikich ptaków w Szlezwiku-Holsztynie.
Ptasia grypa została potwierdzona w piątek przez Federalny Instytut Badawczy ds. Zdrowia Zwierząt, Instytut Friedricha Loefflera (FLI). Do tej pory była to tylko kwestia indywidualnych przypadków. Hodowcy wezwani zostali do podjęcia środków ostrożności i monitorowanie swoich stad. O konkretnych środkach decydują władze lokalne odpowiedzialne za zwalczanie chorób zwierząt.
BMEL zwraca uwagę, że nawet jeśli wirusy typu H5N8 i H5N5 wykryte w tych przypadkach nie są jeszcze przenoszone na ludzi, martwych ptaków nie należy dotykać, również po to, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się patogenu. Zasadniczo należy konsekwentnie przestrzegać ogólnych środków higieny i środków ochronnych podczas obchodzenia się z drobiem i dzikim ptactwem.
ASF – OIE i FAO rozpoczynają globalny projekt zwalczania wirusa
Ptasia grypa w Polsce?
Ptasia grypa jest szczególnie trudną postacią grypy u drobiu i innego ptactwa, wywoływaną przez wysoce zjadliwe wirusy grypy podtypów H5 i H7. Jest to choroba zakaźna znana w weterynarii od końca XIX wieku. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym.
Również Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zaapelowała do polskich hodowców drobiu o bezwzględne przestrzeganie zaostrzonych zasad bioasekuracji na fermach drobiu. Dzięki nim wysoce zjadliwa ptasia grypa nie zaatakuje polskich gospodarstw. Co więcej, zasad ochrony drobiu przed chorobą powinni przestrzegać nie tylko właściciele ferm zarejestrowanych i nadzorowanych przez Inspekcję Weterynaryjną, ale również osoby zajmujące się tak zwanym chowem przyzagrodowym.
Ptasia grypa została stwierdzona w ostatnim czasie na terenie zachodniej Rosji i Kazachstanu. Region ten jest znanym jesiennym szlakiem migracji dzikiego ptactwa wodnego do Europy, co sprzyja ryzyku wystąpienia nowych ognisk choroby w Europie, w tym w Polsce. W związku z tym Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował ostrzeżenie dotyczące ryzyka wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w sezonie jesienno-zimowym 2020/2021.
agrarheute.com/fot.Pxfuel