Ptasia grypa wykryta w czwartej prefekturze w Japonii!

Ptasia grypa została wykryta w czwartej prefekturze Japonii – podał Reuters, powołując się na dane lokalnego ministerstwa rolnictwa. Fala infekcji na fermach drobiu spowodowała najgorszą epidemię w kraju od ponad czterech lat.
Ptasia grypa – od zeszłego miesiąca zostało zabitych już ponad 1,8 miliona kurczaków
Ptasia grypa została odkryta na fermie drobiu w mieście Hyuga w prefekturze Miyazaki w południowo-zachodniej części stanu. Według japońskiego ministerstwa rolnictwa wykluczone jest prawdopodobieństwo zakażenia człowieka ptasią grypą w wyniku spożycia drobiu lub jaj.
Najpoważniejszy wybuch ptasiej grypy rozpoczął się w listopadzie w prefekturze Kagawa na wyspie Shikoku, która sąsiaduje z wyspą Kyushu, na której znajduje się Miyazaki.
40 000 kurczaków na farmie zostanie poddanych ubojowi i pogrzebaniu, a eksport w promieniu 3 kilometrów wokół farmy zostanie ograniczony. Nowe środki oznaczają, że od zeszłego miesiąca zostało zabitych już ponad 1,8 miliona sztuk kurczaków.
Ptasia grypa została zidentyfikowana pierwszy raz w Japonii na początku listopada na fermie kurczaków w mieście Mitoyo. Następnie właściciele zostali zmuszeni do zniszczenia ponad 330 tysięcy kurczaków. Zakazano także sprzedaży produktów z ferm drobiu położonych w promieniu 10 km od miasta.
Od 11 listopada Rosja zakazała dostaw mięsa drobiowego z Japonii. Decyzja była spowodowana rejestracją ptasiej grypy w kraju. Zakaz dotyczy żywego drobiu, mięsa, jaj. Import pasz i dodatków paszowych dla ptaków do Federacji Rosyjskiej jest ograniczony.
Czytaj też: Grypa ptaków wykryta w Polsce nie jest zagrożeniem dla ludzi
Ptasia grypa w Rosji stanowi zagrożenie dla hodowli drobiu!
Szybko rozprzestrzeniająca się ptasia grypa
w Rosji zagraża hodowli drobiu
– powiedział prezes ds. strategii rolno-spożywczej Albert Davleev. Według niego, obecnie kraj ma bardzo trudną sytuację z tą chorobą i tylko się pogarsza.
Według Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego w 2020 roku odnotowano w Rosji 72 ogniska ptasiej grypy. Według Davleeva największe skupienie znajduje się na południowym Uralu, zachodniej Syberii i częściowo w regionie Wołgi.
Rozprzestrzenianie się wirusa rozpoczęło się na początku sierpnia w regionie Czelabińska, a następnie w regionach Nowosybirska i Kurganu, a także na terytorium Ałtaju, skąd choroba rozprzestrzeniła się na północny Kazachstan, gdzie dotkniętych było dziewięć z 14 regionów. W rezultacie ptasia grypa dotarła do regionu Turkiestanu – prawie do granicy z Uzbekistanem. Dwa tygodnie temu chorobę odkryto w regionie Ałmaty w Kazachstanie, gdzie znajduje się największe skupisko drobiu.
Następnie ogniska dotarły w rejon Wołgi, w zeszłym tygodniu odnotowano, że oprócz prywatnych gospodarstw w Tatarstanie, uszkodzona została mała ferma indyków. Kolejna duża epidemia ma teraz miejsce w regionie Rostowa
– mówi Davleev. Według niego jedną z przyczyn takiej liczby epidemii jest wyjątkowo ciepła jesień.
Ptaki wędrowne odleciały ze swoich letnich miejsc lęgowych na północy, ale nie spieszy im się z migracją w kierunku tradycyjnych zimowisk - do krajów azjatyckich, z Japonii po północną Afrykę. Znaczna część ptaków – przede wszystkim kaczek i gęsi – zatrzymywała się przy zbiornikach wodnych w całej Rosji. W tych samych miejscach, gdzie drób chodzi po zbiornikach wodnych lub w ich pobliżu, ptasia grypa jest najczęściej odnotowywana
– kontynuuje Davleev.
Ptaki wędrowne pozostaną tam, aż pojawi się śnieg, a biorąc pod uwagę nienormalną pogodę, może to nastąpić za trzy do czterech tygodni
– tłumaczy Davleev, dodając, że zagrożenia wciąż rosną, ponieważ wirusy, które niosą ze sobą ptaki migrujące, żyją w nich nie powodując problemów „właścicielowi”, jednak dla trzech gatunków ptaków szczep jest nowy.
meatinfo.ru/fot.Pixy