Talk icon

Informacje

04-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ptasia grypa – w rejonie Czelabińska znaleziono ognisko wirusa

Ptasia grypa

Ptasia grypa w regionie czelabińskim. W rejonie Uvelsky, nad brzegami jezior Peschanoe i Tabinsha, znaleziono pięć martwych ptaków: jedną dziką kaczkę, dwie domowe i dwie inne domowe gęsi. Badanie wykazało, że wszystkie zwierzęta były zakażone grypą H5N8, na którą podatne są wszystkie gatunki ptaków – poinformowała o tym służba prasowa regionu czelabińskiego.

Ptasia grypa – nowe ognisko wirusa

W związku z tym przeprowadzono rejestrację ptaków w tych osadach. Na terenie niekorzystnych siedlisk położonych w pobliżu tych jezior ustalono kwarantannę, zidentyfikowano ogniska epizootyczne i strefy zagrożenia. Na terenach defaworyzowanych działania prowadzone są zgodnie z zasadami zwalczania ptasiej grypy – poinformowano w komunikacie na stronie internetowej agencji.

Weterynarz i obrończyni praw zwierząt Karen Dallakyan ostrzega, że ​​w żadnym wypadku nie należy dotykać dzikich ptaków, zwłaszcza ich grup, aby nie zarazić się.

Ptasia grypa jest również nazywana ptasią plagą. Jest to ostra choroba wirusowa o wysokiej śmiertelności (ponad 50%). Zwierzęta mogły zostać zarażone przez ptaki wędrowne, w szczególności dzikie kaczki. Wirus, podobnie jak ludzka grypa, występuje w różnych odmianach. Ludzie mogą zarazić się H5N1 – powiedziała Karen Dallakyan.

W przypadku znalezienia martwego ptactwa domowego lub dzikiego należy zgłosić to w stanowej stacji weterynaryjnej. Ponadto mięso i jajka muszą być ugotowane, aby zabić wirusa.

Czytaj też: Choroby kur – jak stres wpływa na podwyższoną zachorowalność ptactwa?

Ptasia grypa – jakie gatunki są narażone na zarażenie?

Prawie wszystkie gatunki ptaków, zarównoPtasia grypa 02 te domowe, jak i dziko żyjące, są narażone na zakażenie wirusem grypy, jednak każdy gatunek wykazuje zupełnie inny stopień wrażliwości na chorobę. Indyki i kury mają tendencję do dużej wrażliwości na zakażenie, a choroba najczęściej występuje u nich w postaci klinicznej. Kaczki i gęsi są podatne na zarażenie niemal wszystkimi szczepami wirusa, jednak tylko te najbardziej zjadliwe wywołują postać kliniczną. Należy pamiętać, że drób wodny stanowi potencjalny rezerwuar choroby i źródło wirusa dla drobiu.

Ptasia grypa u przepiórek, kuropatw, perliczek i bażantów charakteryzuje się podobną wrażliwością jak u indyków i kur. U strusi objawy ptasiej grypy przejawiają się w upośledzonym działaniu układu oddechowego i nerwowego, biegunce i ogólnym osłabieniu organizmu. Ptaki trzymane w klatkach dotychczas były wolne od wirusa grypy.

Ptasia grypa może zachować aktywność w środowisku kurnika nawet do 5 tygodni. Dlatego też ważnym działaniem profilaktycznym, przy podejrzeniu lub stwierdzeniu ogniska chorobowego, jest zabezpieczenie pomieszczeń, wszelkiego sprzętu i nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie. Wirus wykazuje wysoką wrażliwość na powszechnie stosowane środki odkażające oraz inne tego typu detergenty.

meatinfo.ru/fot.Wikimedia/Flickr

swiatrolnika.info 2023