Talk icon

Informacje

10-04-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ptasia grypa – ONZ ostrzega przed zagrożeniem dla Afryki

Ptasia grypa

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zaleca krajom afrykańskim zachowanie wysokiej czujności w związku z zagrożeniem wysoce zjadliwej grypy ptaków po tym, jak ptasia grypa została wykryta u dzikiego ptactwa w całej Europie. Grypa ptaków jest niebezpieczną infekcją wirusową kurczaków domowych, indyków, ptactwa wodnego, gołębi, ptactwa łownego, ptaków egzotycznych i dzikiego ptactwa. Wirusy ptasiej grypy są powszechnie spotykane u dzikiego ptactwa i są przenoszone głównie z kałem. Powoduje wysoką zachorowalność i wysoką śmiertelność ptaków. W hodowli drobiu powoduje to znaczne bezpośrednie i pośrednie straty ekonomiczne.

Ptasia grypa zagraża Afryce

Ptasia grypa szybko rozprzestrzeniła się wśród populacji dzikiego ptactwa w Europie Zachodniej. Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Holandia zgłosiły 70 przypadków wirusa. Gospodarstwa komercyjne również ucierpiały z powodu epidemii ptasiej grypy. Ponieważ dzikie ptaki jest nosicielem wirusa i wkrótce zaczną migrować przez Afrykę, ryzyko infekcji wzrasta.

FAO zaleca, aby kraje afrykańskie szukały możliwości rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków H5 (HPAI). Kraje i gospodarstwa powinny wdrożyć ulepszone zapobieganie, wykrywanie, wczesną diagnostykę i reagowanie na ogniska.

– podała organizacja w oświadczeniu.

FAO zaleca, aby kraje afrykańskie zintensyfikowały swoje wysiłki w celu monitorowania chorób dzikich ptaków i ograniczenia kontaktu między dzikimi stadami a drobiem. Organizacja apeluje o zwrócenie większej uwagi na wspólne źródła wody pitnej. Wcześniej ptasia grypa w 2017 roku zagroziła bezpieczeństwu żywności milionów ludzi w Afryce.

Udział dzieci w polowaniach zakazany już od przeszło trzech lat…

Ptasia grypa – w jaki sposób można uchronić hodowlę?

Ptasia grypa jest niebezpieczną infekcją Ptasia grypawirusową kurczaków domowych, indyków, ptactwa wodnego, gołębi, ptactwa łownego, ptaków egzotycznych i dzikiego ptactwa. Wirusy ptasiej grypy są powszechnie spotykane u dzikiego ptactwa i są przenoszone głównie z kałem. Dlatego infekcja jest najczęściej spowodowana spożyciem paszy lub wody zanieczyszczonej odchodami zakażonych ptaków. Wysoce zjadliwa ptasia grypa powoduje wysoką zachorowalność i wysoką śmiertelność ptaków. W hodowli drobiu powoduje to znaczne bezpośrednie i pośrednie straty ekonomiczne.

Podstawowymi środkami zapobiegawczymi jest (jeśli to możliwe) hodowla drobiu w zamkniętych budynkach oraz zapobieganie kontaktowi z dzikim ptactwem. W przypadku gospodarstw, w których nie ma możliwości zabezpieczenia pomieszczenia, należy podjąć środki w celu zminimalizowania ryzyka zanieczyszczenia wody, paszy i ściółki odchodami dzikiego ptactwa, takie jak umieszczenie wody i paszy pod baldachimem, zapobiegając przemieszczaniu się drobiu w dzikich wodach. ciała, ptaki. Innym możliwym środkiem jest usieciowienie pomieszczeń itp.

Wszelkie podejrzenia wystąpienia choroby, czyli zwiększonej śmiertelności drobiu, nagłego spadku nieśności lub spożycia paszy, należy zgłaszać regionalnej administracji weterynaryjnej.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023