Talk icon

Informacje

21-09-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Pszenica odporna na grzyby pozwoli na ograniczenie pestycydów

Pszenica odporna na grzyby

Niemieccy naukowcy chcą wyhodować nową odmianę pszenicy. Pszenica odporna na grzyby pozwoli na ograniczenie pestycydów. Technika tworzenia nowej odmiany jest oparta na naturalnej pszenicy. Roślina już dziś ma własną obronę przed grzybami, która jednak z czasem zanika. Naukowcy chcą przedłużyć ten proces. Obecnie w ramach projektu trwają prace laboratoryjne i eksperymenty w komorze klimatycznej i szklarni. Następnie planowane są niezbędne próby terenowe.

Pszenica odporna na grzyby

Pszenica odporna na grzyby to cel nowego projektu badawczego rozpoczętego przez prawie 60 niemieckich hodowców, który dotyczy inżynierii genetycznej CRISPR / Cas. Jak wyjaśniła Stephanie Franck, przewodnicząca Federalnego Stowarzyszenia Niemieckich Hodowców Roślin nowa uprawa pszenicy pozwoli na ograniczenie stosowania pestycydów. Naukowcy chcą uzyskać wyniki w ciągu trzech do pięciu lat.

Pszenica odporna na grzyby oparta jest na naturalnej pszenicy. Jak dotąd pszenica miała własną obronę przed patogenami, takimi jak Septoria, ale gen regulacyjny wyłącza tę ochronę podczas starzenia się roślin. Wtedy też pszenica bardzo łatwo poddaje się chorobom. Naukowcy chcą temu zapobiec dzięki CRISPR / Cas. Technika ta, znana również jako „nożyce genowe”, dokonuje ukierunkowanego cięcia w genomie pszenicy. Nie tylko jedna odmiana, ale wszystkie odmiany pszenicy powinny po zakończeniu projektu być odporne na rdzę brunatną, rdzę żółtą, Fusarium i Septoria.

Używamy tego, co robi sama pszenica. Po prostu nie robi tego wystarczająco długo.

– wyjaśnia dr. Anja Matzk z Head Plant Biotechnology Innovation, partnera projektu.

Pilne! Ustawa o ochronie zwierząt. Jutro prezydent Duda spotka się z marszałkiem senatu

Pszenica odporna na grzyby – przyszłość projektu

Pszenica odporna na grzyby powinna zostać Pszenica odporna na grzybystworzona za parę lat. Obecnie w ramach projektu trwają prace laboratoryjne i eksperymenty w komorze klimatycznej i szklarni. Następnie planowane są niezbędne próby terenowe. W tym tkwi sedno sprawy: testy terenowe są przeprowadzane zgodnie z unijną dyrektywą o uwalnianiu z inżynierii genetycznej, ponieważ Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) zaklasyfikował proces edycji genomu, taki jak Crispr / Cas, jako inżynierię genetyczną w 2018 r.

Dr. Klaus Wagner jako rolnik, prezes zrzeszenia rolników w Turyngii i przewodniczący ds. Nasion w stowarzyszeniu niemieckich rolników dodał, że pszenica odporna na grzyby bardzo pomoże w uprawach. Nawet jeśli choroby grzybowe nie odegrały żadnej roli w ostatnich latach suchych, rolnicy stoją przed poważnymi wyzwaniami. Zmiana klimatu i eliminacja wielu pestycydów sprawiają, że konieczne są przystosowane nowej odmiany. Metoda CRISPR / Cas może pomóc w realizacji politycznego celu ograniczenia pestycydów.

Ostatecznie wszyscy zaangażowani mają nadzieję, że projekt zakończy się sukcesem i że pszenica odporna na grzyby zostanie zatwierdzona. Wspólny projekt ma również na celu dostarczenie informacji o tym, jak hodowcy mogą korzystać z metody edycji genomu - zwłaszcza na tle istniejących praw majątkowych (licencji).

presseportal.de/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023