Pszczoły – nasze własne warzywa i zioła mogą im pomóc

Wyobraź sobie przydomowy ogród, który jest pełen aromatycznych ziół. Wyobraź sobie ogródek na działce z własnymi, zdrowymi i pysznymi warzywami. Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA przygotowało i bezpłatnie udostępniło dokładnie takie projekty „kieszonkowych ogrodów miododajnych”. To działanie w szczytnym i ważnym celu – im więcej powstanie tego typu ogródków, tym większe szanse, że uratujemy pszczoły i dziko żyjące zapylacze, których populacja maleje z każdym rokiem.
Pszczoły potrzebują roślin miododajnych
Dla każdego zainteresowanego nasadzeniami roślin miododajnych udostępniliśmy bezpłatnie projekty małych przydomowych ogrodów urządzonych na bazie roślin kwiatów, krzewów i drzew miododajnych. Projekty są opracowane przez projektanta ogrodów z doświadczeniem i wiedzą w zakresie roślin miododajnych – podkreśla Jan Czaja ze Stowarzyszenia GRUPA ODROLNIKA.
Pszczoły i dwa projekty dla nich
Powstały cztery projekty autorstwa Anny Pietruszewskiej. W tym artykule przybliżamy dwa – mianowicie warzywny oraz ziołowy. W tym pierwszym przypadku autorka prezentujemy, jak można rozmieścić różne rodzaju warzyw. W ogrodzie warzywnym zagospodarowano też przestrzeń na zbiornik na deszczówkę z kranem (zbieramy wodę, by ją mieć na okres suszy), miejsce na akcesoria ogrodowe oraz kompostownik (ograniczamy produkcję śmieci organicznych).
W ogrodzie ziołowym można usiąść na ławce i delektować się aromatem ziół w akompaniamencie bzyczenia pszczół. Co powinno znaleźć się w ogródku? Wybór jest szeroki obejmuje np.: bazylię, oregano, tymianek, cząber, pietruszkę, rozmaryn, melisę, lubczyk, miętę czy nasturcję. Autorka projektu zachęca również, by w ogrodzie umieścić porzeczki – czarną i czerwoną. Jak widać, każdy posiadacz kawałka ziemi może stworzyć wspaniałą i użyteczną przestrzeń, na czym mocno skorzysta ekosystem. Warto skorzystać z inspiracji! Rośliny zostały dobrane tak, by zapewniły pożywienie zapylaczom przez cały sezon.
Czytaj także: Fotowoltaika jesienią i zimą – warunki atmosferyczne, a funkcjonowanie
Szersze informacje na temat zadania „Małopolski Szlak Ogrodów pomaga pszczołom”, jak i informacje o roślinach miododajnych oraz inne projekty „kieszonkowych ogrodów miododajnych” można znaleźć na facebookowym profilu Małopolskiego Szlaku Ogrodów.
odrolnika/jac/fot. odrolnika