Talk icon

Informacje

16-08-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Programy do zarządzania produkcją rolną – charakterystyka systemów

Programy do zarządzania produkcją

Programy do zarządzania produkcją mają wspomóc rolników w prowadzeniu gospodarstw rolnych i hodowlanych. Systemy te kontrolują wydatki, zmiany jakości gleby, planują dalsze działania jak nawożenia i magazynowania, gromadzą dokumenty, ewidencjonują mapy oraz rejestrują hodowane stada.Odpowiednie systemy pomagają usprawnić funkcjonowanie gospodarstwa.

Programy do zarządzania produkcją – na czym polega ich fenomen

Gospodarstwa zajmujące się uprawą i hodowlą powinny dla swojej wygody, zwiększenia efektywności i poprawy jakości zainwestować w odpowiednie programy i aplikację. Rolnicy dzięki systemom komputerowym mogą przeprowadzać raporty i analizy oraz zapisywać prowadzone czynności. Natomiast hodowcy używają aplikacji do gromadzenia danych ewidencyjnych stada. Programy do zarządzania produkcją w ogólnym ujęciu pomagają w kompleksowym kontrolowaniu gospodarstwa – ewidencjonują zdarzenia finansowe i gospodarcze, planują dalsze czynności technologiczne i ekonomiczne oraz stanowi źródło wiedzy rynkowej i innowacyjnej.Programy do zarzadzania produkcja

Programy do zarządzania produkcją – charakterystyka wybranych systemów

Rolnicy bardzo chętnie sięgają po informatyczne i nowoczesne wsparcie w zarządzaniu gospodarstwem. Programy do zarządzania produkcją dzielą się na te specjalizujące się w uprawie (AgroAsystent, AO Agrar-Office) oraz hodowli (System OBORA, ZOOTECHNIK Bydło, Ferma, Trzoda chlewna, Drób, Wylęgarnia, AnaPig, Afifarm, Asystent Rejestr).

AgroAsystent to program dla rolników niezależnie od wielkości gospodarstwa. Pomaga w kontroli wydatków oraz zarządza dokumentacją, zestawieniami i raportami, ponadto prowadzi ewidencję gleby, planuję działania takie jak nawożenie, czy magazynowanie.

AO Agrar-Office program ten wyróżnia się na rynku współpracą z producentami maszyn, co więcej składa się z następujących modułów: rejestrowanie prac gospodarczych, zarządzanie obszarem danego gospodarstwa, tworzenia map do wysiewu, nawożenia i prysku oraz porównuje działki rolne do ewidencyjnych. Systemy do zarządzania hodowli mają wiele cech charakterystycznych, miedzy innymi większość z nich posiada opcję dodawania kart indywidualnych zwierzęcia. Ułatwiają one prowadzenie dokumentacji wymaganej przez ARiMR.

Ponadto umożliwiają planowanie prac w hodowli. System OBORA współpracuję z krajowym systemem Oceny Wartości Użytkowej i Hodowlanej Krów i Buhajów SYMLEK. Na podstawie zebranych danych generowane są informacje odnośnie wydajności, rozrodu, obserwacji i somatyki bydła.

Czytaj także: Rolnicy otrzymają wsparcie w związku z pandemią. Senat nie wniósł poprawek. Chodzi o ponad miliard złotych!

cdr/fot. piabay

 

swiatrolnika.info 2023