Profesjonalna produkcja ziemniaka zaczyna się od odpowiedniego nawodnienia

Profesjonalna produkcja ziemniaka opiera się o prawidłowe nawodnienie upraw. Źle prowadzony system nawadniający gleby doprowadzić może do obniżeni jakości bulw. Na szczególna uwagę zasługuje podłoże lekkie, które opierać powinno się o dostarczanie systematyczne, ale w małych ilościach wody. Gospodarstwa, które szczególnie dbają o powyższą sferę należą do czołówki branży ziemniaczanej.
Profesjonalna produkcja ziemniaka, a nawodnienie bulwy
Nawodnienie ma duży wpływ na wielkość i jakość plonu ziemniaków. Deficyty opadów naturalnych należy, zwłaszcza w okresie wegetacji, eliminować za pomocą nawodnienia, które wpłynie na zwiększenie plonów bulw oraz poprawę ich jakości zwłaszcza w wyglądzie bulw, a także parametrom technologicznym. Nasz kraj nie słynie z optymalnego rozkładu opadów, który spełniałby wymogi wodne ziemniaków, dlatego plantatorzy muszą sami zadbać o ten element upraw. Analizując statystyki profesjonalna produkcja ziemniaka i jego plonowanie zależne jest od warunków pogodowych. Lata suche charakteryzują się jednocześnie niską plonowością. Woda obecna w okresie wegetacji ma wpływ na wielkość przyrostu plonu bulw oraz jej rozkładu.
Profesjonalna produkcja ziemniaka, a dostosowanie nawodnienia
Wszystkie odmiany, które mają potencjalnie duże plonowanie, a co się z tym łączy i znaczne wymagania wodne charakteryzują się wyższym przyrostem plonu. Kiedy przyrost masy bulwy jest największy wtedy również i zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Proces ten jest charakterystyczny dla każdego gatunku powyższej uprawy. Profesjonalna produkcja ziemniaka powinna być ciągle kontrolowana pod względem nawodnienia zwłaszcza w okresie niedoboru opadów i suszy. Odpowiednia ilość wody wpływa również pozytywnie na jakość bulw.
Czytaj także: Jan Krzysztof Ardanowski: Dziś to my jesteśmy liderem w produkcji skór. To bardzo opłacalne ekonomicznie
Profesjonalna produkcja ziemniaka, czyli nawodnienie odpowiedzialne nie tylko za wzrost bulw
Woda odgrywa kluczową rolę we wzroście i plonowaniu roślin, a także w zwiększeniu wyrównania wielkości bulw zwłaszcza w powiększeniu ich masy, a co za tym idzie zmniejszenie ilości drobnych bulw. Ponadto przeciwdziała i zapobiega powstawaniu deformacji bulw typu lalkowatość, paciorkowatość, dzieciuchowatość, zmniejsza ryzyko zaatakowania bulw parchem zwykłym oraz odnotowuje mniejszą ilości bulw z pustowatością miąższu oraz spękaniami fizjologicznymi. Profesjonalna produkcja ziemniaka powinna mieć za jedną z czołowych zasad pilnowanie odpowiedniego poziomu nawodnienia, gdyż zmniejsza to zawartość azotów i glikoalkaloidów, a także zawartość cukrów redukujących, co polepsza barwę produktów ziemniaczanych smażonych, takich jak frytki, czy chipsy. Głowną zasadą jest prowadzenie równomiernego nawodnienia plantacji przez cały okres wegetacji, tylko wówczas uda się zapewnić stały komfort roślinie.
źródło: cdr.gov.pl