Profesjonalna produkcja ziemniaka, a obróbka ziemniaka przed sprzedażą

Profesjonalna produkcja ziemniaka tworzona jest z myślą uzyskania jak największych efektów ekonomicznych. Należy zadbać o prawidłowa drogę ziemniaka, jaką pokonać musi przed finalną sprzedażą. Ponadto każdy produkt ma swój czas w roku, w którym najlepiej się sprzedaję, dlatego też, aby uzyskać upragniony przez producentów efekt należy zadbać o wszystkie poniższe elementy.
Profesjonalna produkcja ziemniaka, a odpowiedni sezon na sprzedaż
Celem produkcji rolnej jest sprzedaż jej plonów. Powinna być ona korzystna ekonomicznie. Kanały dystrybucji różnych produktów mają zarezerwowane odpowiednie daty sprzedaży dogodne dla przetwórców i handlowców. Ziemniaki jadalne, ale wczesnych zbiorów sprzedaje się od końca maja do połowy sierpnia. Natomiast dla celów krochmalnictwa od końca sierpnia do końca grudnia. Sezon sprzedaży kwalifikowanych sadzeniaków rozpoczyna się pod koniec zimy i kończy wczesną wiosną następnego roku. Profesjonalna produkcja ziemniaka powinna skupić się na odpowiednim stopniu przygotowania ziemniaków do sprzedaży, tak by zaspokoić odbiorców rynkowych. W zależności od przeznaczenia surowca zupełnie inaczej należy przygotować go do sprzedaży.
Profesjonalna produkcja ziemniaka, a konfekcjonowanie ziemniaków
Należy zwrócić uwagę na odpowiednią obróbkę ziemniaków po ich zbiorze i przechowywanie, gdyż jest to początek drogi do przygotowania ich do użytkowania i sprzedaży. W zależności od przeznaczenia bulwy proces obróbki jest zróżnicowany. Ziemniaki jadalne wymagają najwięcej uwagi podczas obróbki, która nazywana jest konfekcjonowaniem. Bulwy pakowane są w jednostkowe opakowania o małej pojemności po wcześniejszym ich oczyszczeniu i skalibrowaniu. Profesjonalna produkcja ziemniaków wykonująca proces konfekcjonowania powinna pamiętać o następujących elementach: wstępne oddzielenie plonu bulw od zanieczyszczeń mineralnych i od tych chorych osobników. Podzielenie bulw na grupy ze względu na wielkości zgodnie z oczekiwaniami odbiorcy i odrzucenie tych z wadami wyglądu. Następnie należy oczyścić bulwy i wysuszyć przed konfekcjonowaniem. Kolejnym etapem jest naważanie jednostkowych porcji, pakowanie ich i etykietowanie, a później zestawianie opakowań zbiorczych. Każdy proces konfekcjonowania należy poprzedzić analizą bulw w celu wykrycia wad wewnętrznych oraz tradycyjnej kontroli ciemnienia miąższu poprzez obcinanie fragmentu ziemniaków. Bulwy, które charakteryzują się dużą ilością wad nie należy kierować na konfekcjonowanie i do sprzedaży.
Czytaj także: Zasiłek opiekuńczy dla rolników ponownie przysługuje do 17 stycznia
Profesjonalna produkcja ziemniaka, a maszyny do konfekcjonowania
Aby proces konfekcjonowania mógł być przeprowadzony prawidłowo profesjonalna produkcja ziemniaka powinna być wyposażona w odpowiednie maszyny. Pierwsza z nich to zasobnik dozujący. Zasila on całą linię w ziemniaki. Następnie sortownik, który musi być dostosowany do wydajności linii. Kolejny etap wyposażony jest w urządzenia czyszcząco-myjące oraz suszące. Dalej bulwy trafiają na stół selekcyjny, a później na wag-workownicę lub wago-paczkowarkę. Wypełnione paczki zamykane są i etykietowane poprzez kolejną maszynę znajdującą się w ciągu produkcyjnym. Następnie wszystkie worki umieszczane są na obrotowym stole, z którego tworzy się zestawienia zbiorcze. Owija się je folią i wózkiem widłowym i przenosi do miejsca odbiory przez samochody.
Źródło: cdr.gov.pl