Produkcja ziemniaków w Brazylii koncentruje się na rynku krajowym

Według danych Brazylijskiego Instytutu Geografii i Statystyki (IBGE), w kilku stanach Brazylii uprawia się ziemniaki na powierzchni około 100 000 hektarów. Natomiast brazylijska produkcja ziemniaków wynosi 3,8 miliona ton. Produktywność sektora rośnie ze względu na stosowanie bardziej produktywnych odmian i nowych technologii związanych z nawadnianiem, żywieniem, przygotowaniem gleby i wykorzystaniem wysokiej jakości nasion ziemniaka.
Produkcja ziemniaków w Brazylii odgrywa ważną rolę dla gospodarki
Brazylijska produkcja ziemniaków w większości jest sprzedawana w stanie świeżym, a prawie 25-30 procent jest przeznaczona do przetwórstwa przemysłowego.
Produkcja ziemniaków ma duże znaczenie społeczno-gospodarcze w kraju. Brazylia ma prawie 2000 producentów ziemniaków, a działalność ta generuje ponad 30 000 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy. Ponadto łańcuch produkcji ziemniaków odgrywa bardzo ważną rolę w gospodarce kraju, którego udział w PKB wynosi od 4 do 5 miliardów reali (750-900 milionów dolarów).
Jednak przed sektorem stoją wielkie wyzwania związane z dostarczeniem wysokiej jakości produktu na stół konsumencki. Cały proces produkcyjny (od wyboru odpowiednich nasion ziemniaka do zbioru i mycia produktu) ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia tego celu. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w obliczu zaciekłej konkurencji narzuconej przez globalizację rynków, doskonała jakość stała się głównym kryterium wartości dodanej tego produktu.
Czytaj też: Zbiory ziemniaków na Ukrainie mniejsze w tym roku i słabo opłacalne
Produkcja ziemniaków w większości trafia na rynek krajowy
Produkcja ziemniaków w Brazylii jest zasadniczo ukierunkowana na rynek krajowy i jest bezpośrednio związana z podażą i popytem na rynku. Pod tym względem wskaźnik rentowności dla producenta uległ znacznej zmienności. Według badania CEPEA przeprowadzonego w latach 2011-2018, w latach 2017-2018 ceny utrzymywały się poniżej kosztów produkcji. Historycznie rzecz biorąc, producenci, którzy lepiej zarządzali technologiami i korzystali z nich, osiągali lepszą wydajność ekonomiczną.
Jednym z głównych wyzwań brazylijskiego systemu produkcji jako całości, w tym produkcji ziemniaków, jest to, że niska siła nabywcza dużej części populacji utrudnia jej dostęp do tych produktów. Prowadzi to do cofnięcia się popytu na rynku, a w konsekwencji do dezorganizacji przepływu marketingowego, na który wpływają importowane produkty.
Produkcja ziemniaków, a także ich wartość mogłyby wzrosnąć, gdyby Brazylia miała większy popyt konsumencki na rynek klasyfikujący ziemniaki pod względem ich właściwości kulinarnych (nieodłączna jakość odmian) i gdyby kraj wdrożył strategie, że inne kraje o wyższym spożyciu na mieszkańca mają, takie jak między innymi poprawa sposobu prezentacji produktu w supermarketach, identyfikowalności i marek.
freshplaza.com/fot.Pxfuel