Produkcja wołowiny – gwałtowny spadek we Włoszech

Ogólna produkcja wołowiny w UE spadła o 5 procent w pierwszych 5 miesiącach 2020 roku. Najgorszą sytuację jednak zanotowano we Włoszech, gdzie spadek wyniósł aż 16 procent.
Produkcja wołowiny – spadki w prawie wszystkich krajach UE
Według Komisji Europejskiej w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2020 roku w UE produkcja wołowiny wyniosła 2,7 miliona ton mięsa, czyli o 5 procent (145 000 ton) mniej niż rok wcześniej. W kwietniu i maju nastąpił gwałtowny spadek (-13 procent), prawdopodobnie z powodu zakłóceń łańcucha dostaw spowodowanych koronawirusem.
Produkcja wołowiny była niższa w prawie wszystkich krajach, w tym u głównych producentów, takich jak Francja i Niemcy. Największy spadek produkcji w tym okresie wystąpił we Włoszech, które wyprodukowały 50 000 ton (-16 procent) mniej wołowiny niż w tym samym okresie ubiegłego roku, najprawdopodobniej z powodu nałożenia rygorystycznych środków izolacyjnych.
Spadek produkcji w dużej mierze zbiegł się ze spadkiem eksportu z Euroblocka, który w ciągu pięciu miesięcy zmniejszył się o 4 procent w porównaniu do 2019 roku i wyniósł 282,3 tysiąca ton. Spadek dostaw do Wielkiej Brytanii był głównym motorem spadku eksportu. Irlandia była w stanie zwiększyć dostawy wołowiny do kilku mniejszych miejsc docelowych, w tym do Chin, Kanady i Japonii, ale nie na tyle, aby zrównoważyć straty Wielkiej Brytanii
– powiedzieli analitycy AHDB.
Jednocześnie spadek dostaw w Wielkiej Brytanii wpłynął na wielkość napływu wołowiny na rynek UE, a także mniejszą produkcję wołowiny z Ameryki Południowej, zwłaszcza w kwietniu i maju.
Chiny otrzymują więcej produktów od głównych eksporterów z Ameryki Południowej (Brazylia, Argentyna, Urugwaj), których podaż może być ograniczona do UE
– przekazał AHDB.
Spadek popytu importowego spowodowany zaburzeniem popytu krajowego mógł również przyczynić się do obniżenia o 21 procent importu wołowiny z krajów trzecich.
Czytaj też: Rasy krów mięsnych – 4 najpopularniejsze w Polsce
Produkcja wołowiny – rekordowy rok dla Argentyny
Najnowszy raport USDA na temat globalnego rynku wołowiny przewiduje z kolei kolejny rekordowy rok dla argentyńskiej wołowiny ze względu na zwiększony popyt z Chin i wahania kursu waluty krajowej. W ubiegłym roku eksport wołowiny z Argentyny w 75% skupiał się na Chinach i trend ten utrzyma się w tym roku.
Oczekuje się, że argentyńska produkcja wołowiny osiągnie poziom 760 000 ton w standardowych warunkach amerykańskich, co odpowiada 840 000 ton w argentyńskich standardowych wymiarach. Najprawdopodobniej eksport wołowiny od producentów brazylijskich, europejskich i meksykańskich również wzrośnie, co ma zwiększyć eksport ilościowo o 35 000 ton, w porównaniu do 50 000 ton ubiegłorocznego eksportu.
meatinfo.ru/fot.Pikist/Wikimedia