Produkcja wieprzowiny – spodziewany spadek w przyszłym roku w UE

Produkcja wieprzowiny w Unii Europejskiej wyniesie 22,7 miliona ton w 2020 roku i będzie mniej więcej równa poziomowi z zeszłego roku. Jednak Komisja Europejska przewiduje spadek produkcji w 2021 roku.
Produkcja wieprzowiny – koronawirus i ASF uderzają w unijne rynki
Obraz europejskiego rynku wieprzowiny zostanie określony przez pięć krajów w 2020 roku
– mówi ekonomista Robert Hoste z Wageningen Economic Research.
We Włoszech, Polsce i Niemczech produkcja wieprzowiny kurczy się, podczas gdy w Hiszpanii i Danii rośnie. Faktyczna liczba ubojów w Europie w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku ukształtowała się na poziomie z 2019 roku.
Spadek produkcji we Włoszech można wytłumaczyć faktem, że kraj produkuje luksusowe, ciężkie świnie, głównie na rynek krajowy. Wpływ koronawirusa ujawnił się wcześnie. W Polsce wiele firm zostało w tym roku rozliczonych z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF), a ceny od jakiegoś czasu są pod presją.
W Niemczech zmiany legislacyjne, które pociągają za sobą znaczne inwestycje dla wielu hodowców trzody chlewnej, wywierają presję na produkcję mięsa. W 2020 roku zostaną dodane konsekwencje wywołane pandemią koronawirusa i ASF. Kryzys koronawirusowy powoduje obecnie zmniejszenie pogłowia świń. Natomiast afrykański pomór świń u mniejszych graczy takich jak Bułgaria spowodował, że produkcja wieprzowiny zmniejszyła się o jedną czwartą, a w Rumunii o 9 procent.
Czytaj też: ASF – Ukraina i Polska powinny współpracować ws. ubezpieczenia ryzyka
Produkcja wieprzowiny – trudne czasy dla przemysłu mięsnego
Koronawirus jest również poważnym problemem w Hiszpanii, ale hiszpańska produkcja wieprzowiny prawie nie odczuwa skutków pandemii. Koszty produkcji w Hiszpanii wynoszą 10 procent za kilogram ciepłej masy ubojowej poniżej Holendrów, czyli 1,53 euro. Hiszpania nie dostrzega barier eksportowych i może z łatwością pozbyć się wieprzowiny na świecie.
Hoste wskazuje, że w Danii nie tyle rośnie produkcja mięsa, co prosiąt. Koszt duńskiego prosięcia to 51 euro, w porównaniu z 55 euro za holenderskie i 62 euro za niemieckie.
Żyjemy w burzliwym czasie
– mówi Hoste.
W Holandii około 600 000 świń zniknie na początku przyszłego roku z powodu programu dotacji na rehabilitację farm trzody chlewnej. Hoste spodziewa się, podobnie jak KE, że produkcja zmniejszy się również w innych krajach Unii Europejskiej. Trudno jest dokładnie przewidzieć o ile.
Krótkoterminowe złudzenie panuje w Europie Wschodniej. Na przykład w Polsce istnieje wiele firm średniej wielkości, w których można łatwo ponownie zwiększyć produkcję. Kto wie, co się tam stanie teraz, gdy cena prosiąt jest tak niska
– podsumowuje Hoste.
nieuweoogst.nl/fot.Pixabay/Pxfuel