Talk icon

Informacje

01-05-2020

Autor: Maciej Pawłowski

Produkcja mleka w UE – wzrost produkcji względem ubiegłego roku

Produkcja mleka

Produkcja mleka w Unii Europejskiej wzrosła względem ubiegłego roku. Ponadto w porównaniu do państw Azji, Bliskiego Wschodu czy Afryki, ustabilizował się chiński import tego produktu.

Produkcja mleka w UE – wzrost produkcji w 2020 roku

W krajach Unii Europejskiej możemy zaobserwować wzrost produkcji mleka. Od marca 2020 roku do marca 2019 roku mogliśmy zaobserwować wzrost o 1%. Zdecydowanie największym wzrostem może pochwalić się Hiszpania, w tym państwie wskaźnik wyniósł +9,8%. Dobre wyniki osiągnęła również Francja (+5,3%), Niderlandy (+5,1%) oraz Niemcy (+4,5%). Oprócz państw Unii Europejskiej możemy również zauważyć, że sytuacja na rynku mleka poprawiła się również w Stanach Zjednoczonych. Znacznie gorsze wyniki odnotowała Australia, w której produkcja w rachunku rocznym spadła o 4,4%. Miało to jednak duży związek z pożarami.

Produkcja mleka w UE – importprodukcja mleka unia

Możemy zaobserwować zwiększenie się importu mleka przez kraje Ameryki Łacińskiej – w styczniu odnotowano wzrost o 4,1%. Jednak w tym wypadku dane roczne pokazują, że w 12-miesięcznej statystyce odnotowano spadek o 1,4%. W styczniu 2020 roku załamał się import do Azji – w styczniu zanotowano spadek o 8,9%. Natomiast w skali roku udało się zachować minimalny wzrost wynoszący 0,2%. Jak wyliczyła Fonterra, największe spadki importu do Chin dotyczyły SMP (21,6% tj. 2,8 tys. ton), WMP (4,9% tj. 11,4 tys. ton), laktozy (25,3% tj. 4,5 tys. ton) zniwelowane przez wzrost importu masła, płynnego mleka i serwatki o 26,1 tys. ton.

Produkcja mleka w UE - eksport

Z informacji Forum Mleczarskiego wynika, że eksport z Nowej Zelandii spadł w lutym o 5,9% tj. o 18,7 tys. ton w porównaniu do lutego 2019 r. W skali całego roku eksport wzrósł o 3,7%. Ostatnie spadki były związane ze spadkiem popytu ze strony Chin oraz Iranu, łącznie 19,1 tys. ton. Ze względu na spadek produkcji mleka w Australii na rynku eksportowym powstała luka. W tym przypadku spadek w skali roku wyniósł 7,6%. Korzystnie wyglądają dane dla Unii Europejskiej, które pokazują nieznaczny wzrost eksportu w styczniu (+0,8%). Największy wzrost eksportu odnotowały jednak Stany Zjednoczone, które w lutym odnotowały wzrost o 5,4%. Jednak w dalszym ciągu rok zamknęły spadkiem wynoszącym 2%. Produkcja mleka w UE prezentuje się więc dobrze na tle pozostałych kontynentów. 

Czytaj także: Produkcja mięsa będzie niższa! Czy światu grozi głód? Największe firmy ostrzegają

forummleczarskie.pl/pixabay.com

swiatrolnika.info 2023