Produkcja mleczarska na Ukrainie spadła o 3% rok do roku

Służba prasowa Stowarzyszenia Producentów Mleka poinformowała, że ukraińska produkcja mleczarska spadła o 3% rok do roku. Wyraźnie zmniejszyła się produkcja mleka spożywczego, ale produkt ten nadaj ma największy udział w całej strukturze produkcji. Zmiany nastąpiły również w produkcji serów i masła.
Produkcja mleczarska spadła
W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2020 roku Ukraina wyprodukowała 1,33 mln ton produktów mlecznych, czyli o 45 tys. ton mniej niż w roku ubiegłym. Oznacza to, że produkcja mleczarska spadła o 3%. Wraz z redukcją, która występuje w większości produktów mleczarskich, następuje zmiana struktury produktów.
Tym samym nastąpiło wyraźne zmniejszenie produkcji mleka spożywczego o różnej zawartości tłuszczu, którego objętość zmniejszyła się o 7,1% do 572,3 tys. ton w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jednocześnie zmniejszył się jego udział w strukturze produkcji z 46% przed rokiem do 43% w tym roku. Niemniej jednak mleko spożywcze ma największy udział strukturalny w produkcji pod względem wskaźników naturalnych.
– czytamy w komunikacie.
Tym samym nie tylko ogólna produkcja mleczarska, ale również grupa fermentowanych przetworów mlecznych, która zajmuje drugie miejsce w strukturze (20,4%), ponosi straty w granicach 3%. W sumie w ciągu ośmiu miesięcy wyprodukowano 271,2 tys. ton świeżych przetworów mlecznych, o 84 tys. ton mniej niż przed rokiem.
Produkcja serów w drugiej połowie roku sukcesywnie odrabia straty i jeśli ten wskaźnik się utrzyma, to w najbliższej przyszłości nastąpi osiągnięcie ubiegłorocznych wyników. Obecnie redukcja wynosi zaledwie 0,3%, a łączny wolumen produkcji sięga 123,7 tys. ton.
– mówią analitycy AVM.
Ponadto wśród odmian serów rośnie produkcja mleczarska serów świeżych niefermentowanych i kwaśnych o 7,4%, do 51,6 tys. ton, serów topionych - o 6,8%, do 19,6 tys. ton. Sery twarde, które stanowią prawie 9%, do 52,5 tys. ton. Sytuacja z produkcją tej grupy serów podyktowana jest spadkiem popytu na rynku krajowym ze względu na konkurencyjną podaż importową z Unii Europejskiej. Udział serów w produkcji mleczarskiej wynosi obecnie 9,3%.
Sery wraz z grupą lodziarską zajmują trzecie miejsce w strukturze produkcji mleczarskiej. Spada też produkcja lodów. Od początku roku wyprodukowała 127,1 tys. ton, czyli o 12,3% mniej niż przed rokiem, ale w ostatnich miesiącach nastąpił wzrost produkcji.
– dodaje AVM.
Piątka dla zwierząt – o co tak naprawdę toczy się gra?
Produkcja mleczarska podstawowych produktów
Należy zwrócić uwagę, że zróżnicowana dynamika charakteryzuje się produkcja mleczarska podstawowych produktów notowanych na giełdzie, które są również sprzedawane na rynkach zagranicznych. W szczególności odtłuszczone mleko w proszku wyprodukowano w tym roku o 4,3% więcej niż przed rokiem - 28,2 tys. ton. Ilość wyprodukowanego masła (do 85% tłuszczu) pozostaje niższa o 3% - 60 tys. ton.
Pomimo znacznego niedoboru mleka, który obserwuje się drugi rok z rzędu, ta wymiana w okresie ograniczeń kwarantannowych wykazuje nawet wzrost produkcji ze względu na przejściową nadwyżkę mleka, która pojawiła się na skutek gwałtownego spadku popytu na inne produkty mleczne.
– stwierdzili eksperci.
Również w tym okresie zwiększa się produkcja mleczarska innych produktów o długim okresie przydatności do spożycia, w tym mleka konserwowego. Mleko zagęszczone - o 8,6% do 24,2 tys. ton, śmietanka nieskondensowana - o 16,6% do 31,5 tys ton. Względny udział masła w strukturze przetworów mlecznych wynosi 4,5%, SPM - 2,1%, mleko zagęszczone - 1,8%, śmietana nieskondensowana - 3,2%,
Produkcja pełnego mleka w proszku spadła o 45,3% do 7,5 tys. ton. Biorąc pod uwagę, że w ubiegłym roku nastąpił lustrzany wzrost produkcji w kogeneracji, a jej udział strukturalny wynosi około 0,6%, taki spadek w tym roku nie powoduje straty. Obecnie są to tradycyjne wielkości produkcji, które zostały ustalone w ostatnich latach.
– podkreślają eksperci.
Zdaniem analityków AVM, produkcja serwatki w ciągu roku również znajduje się w trendzie spadkowym, zwłaszcza w pierwszej połowie roku. Jednak w drugiej połowie roku następuje aktywny wzrost produkcji i zmniejszenie luki w porównaniu z rokiem ubiegłym, ze względu na wznowienie popytu zewnętrznego, przede wszystkim z Chin.
agravery.com/fot.pixabay