Produkcja mieszanek paszowych w Unii Europejskiej spadnie o 2,2%

Ze względu na rozprzestrzenianie się chorób zwierząt, Covid-19, i związaną z tym zmianę popytu konsumentów na produkty pochodzenia zwierzęcego, produkcja mieszanek paszowych w Unii Europejskiej spadnie w tym roku o 2,2 procenta. Spadek obejmie wszystkie kategorie zwierząt.
Produkcja mieszanek paszowych dla bydła spadnie o prawie 3 procent
Dane te podała Europejska Federacja Producentów Pasz FEFAC na podstawie informacji od swoich członków. Oczekuje się, że produkcja mieszanek paszowych wyniesie 161,4 miliona ton. Spadek będzie dotyczył wszystkich kategorii zwierząt.
Produkcja mieszanek paszowych dla bydła spadnie o 2,9 procenta w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jest to sektor najbardziej dotknięty obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa, w szczególności zamknięciem branży gastronomicznej. Mając mniejsze zapotrzebowanie na droższe kawałki mięsa i produktów mlecznych, rolnicy ograniczyli stosowanie mieszanek paszowych, aby obniżyć produkcję mleka i spowolnić wzrost zwierząt. Zostało to częściowo zrównoważone zwiększonym popytem w Europie Wschodniej, gdzie z powodu suszy dostępnych było mniej paszy z kraju.
Czytaj też: Pasza dla bydła i jej rodzaje. Jak wybrać najlepiej?
Produkcja mieszanek paszowych – spadki zanotują również produkty dla świń i drobiu
Produkcja mieszanek paszowych dla świń spadnie o 1,1 procenta w porównaniu z rokiem poprzednim. Rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń doprowadziło do chińskiego zakazu importu niemieckiej wieprzowiny. Hiszpania może tylko częściowo wypełnić tę lukę eksportową do Chin ze względu na ograniczone moce produkcyjne. Hodowcy świń przewidują zmniejszony popyt (i większą podaż na rynku europejskim), produkując mniej. W rezultacie istnieje również mniejsze zapotrzebowanie na paszę dla świń.
Po latach wzrostu produkcja mieszanek paszowych dla drobiu spadnie w tym roku o 2,7 procenta. Koronawirus również odgrywa tutaj rolę. Hodowcy drobiu ograniczyli produkcję z powodu blokady, co z kolei doprowadziło do mniejszego zapotrzebowania na paszę. W miesiącach letnich nastąpiło pewne ożywienie, ale pod koniec roku spodziewany jest dalszy spadek, zwłaszcza w Rumunii, Irlandii i Hiszpanii. Rozprzestrzenianie się ptasiej grypy w niektórych krajach hamuje powrót do zdrowia. Według FEFAC, produkcja pasz dla drobiu może stracić pozycję największego segmentu w europejskiej produkcji mieszanek paszowych. Produkcja paszy dla świń zajmuje wówczas pierwsze miejsce po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat.
allaboutfeed.net/fot.Pixabay