Produkcja mięsa indyczego – Polska nadal liderem w UE!

Chociaż indyki stanowią zaledwie 14 procent całkowitej produkcji drobiarskiej, polska produkcja mięsa indyczego jest największa w Unii Europejskiej od 2017 roku. Polski przemysł indyczniczy jest zintegrowany pionowo i należy do najnowocześniejszych w UE.
Produkcja mięsa indyczego w Polsce wzrośnie w tym roku o około 1 procent
W drugim kwartale 2020 roku, po wybuchu pandemii koronawirusa, cena skupu indyków spadła o 17 procent w porównaniu z tym samym okresem w 2019 roku
– odnotował raport USDA GAINS.
W sierpniu 2020 roku średnia waga żywca na fermach była o 25 procent niższa niż w sierpniu ubiegłego roku. Jednak produkcja mięsa indyczego do drugiego kwartału 2020 roku pozostała na wysokim poziomie, ponieważ wielu producentów było objętych umowami podpisanymi przed początkiem pandemii.
Łączna produkcja mięsa indyczego w 2020 roku wzrośnie o około 1 procent, pomimo spadku produkcji w drugiej połowie roku, ze względu na wyższą produkcję w pierwszej połowie 2020 roku. Oczekuje się, że polscy przetwórcy mięsa indyczego staną przed wyzwaniem. zwiększenie rentowności w perspektywie krótkoterminowej, zwłaszcza po silnym wzroście liczby przypadków koronawirusa od października 2020 roku.
Szacuje się, że spożycie mięsa indyczego pozostanie niezmienione w 2020 roku, chociaż silniejsza sprzedaż detaliczna mięsa indyczego w większości zrekompensuje niższą sprzedaż HRI. Od kwietnia 2020 roku ceny detaliczne mięsa indyczego spadły i są bardziej przystępne dla konsumentów. W ubiegłym roku Polska wyeksportowała 227 003 ton mięsa indyczego o wartości 730 milionów dolarów. Do głównych rynków eksportowych w Unii Europejskiej należały Niemcy, Hiszpania i Wielka Brytania, a głównymi rynkami spoza UE były Chiny i Ukraina.
Czytaj też: Produkcja mięsa drobiowego – Tadżykistan zwiększa samowystarczalność
Produkcja mięsa indyczego na świecie
Światowa produkcja mięsa indyczego osiągnęła 6 milionów ton w 2019 roku. Ogólnie rzecz biorąc, produkcja wykazywała stosunkowo płaski trend. Tempo wzrostu było najszybsze w 2016 roku osiągając poziom 5,7 procenta w porównaniu z rokiem poprzednim.
Krajem o największym wolumenie produkcji mięsa indyczego były Stany Zjednoczone (2,7 miliona ton) – około 45 procent globalnych wolumenów. Ponadto produkcja w USA czterokrotnie przekroczyła wolumeny odnotowane przez drugiego co do wielkości producenta, Brazylię (596 tysięcy ton). W USA produkcja mięsa indyczego utrzymywała się na stosunkowo stabilnym poziomie w latach 2013–2019.
W 2019 roku liczba zwierząt poddawanych ubojowi w celu produkcji mięsa indyczego na świecie osiągnęła 660 milionów sztuk, pozostając na podobnym poziomie jak w 2018 roku. Ogólnie rzecz biorąc, liczba zwierząt hodowlanych nadal wskazuje na stosunkowo płaski trend.
poultryworld.net/fot.Pixnio/Wikimedia