Talk icon

Informacje

22-10-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Produkcja mięsa drobiowego w UE-27 powinna się odbić w przyszłym roku

Produkcja mięsa drobiowego

Oczekuje się, że po latach wzrostu, produkcja mięsa drobiowego w UE-27 zmniejszy się umiarkowanie w 2020 r., a następnie odbije w 2021 r. Chociaż tempo wzrostu będzie wolniejsze niż przed pandemią, dalszy rozwój niekonwencjonalnych schematów produkcji (kurczaki ekologiczne, z wolnego wybiegu i wolne od GMO) pozostaje silny. Na pandemii i blokadzie ucierpiało polskie drobiarstwo.

Produkcja mięsa drobiowego – Polska traci przez pandemię

Przewiduje się, że po latach wzrostu produkcja mięsa drobiowego w UE-27 spadnie o 1,6% w 2020 r. ze względu na skutki pandemii Covid-19, która doprowadziła do zamknięcia działalności w większości krajów UE-27 oraz czasowego zamknięcia hoteli i restauracji. Podczas gdy popyt na mięso z kurczaka był mniejszy niż na inne rodzaje mięs, utrata posiłków spożywanych poza domem nie została w pełni zastąpiona zakupem kurczaka do spożycia w domu.

Co więcej, szczególny wpływ na Polskę miało zamknięcie sektora HRI w wielu państwach członkowskich UE-27. Przed wybuchem epidemii Covid-19 polska produkcja mięsa drobiowego notowała wzrost napędzany głównie eksportem - prawie 50% produkcji było eksportowane, a większość tego eksportu do innych krajów UE-27 trafiała do sektora HRI. Dodatkowo, zakaz eksportu polskich kurczaków do wielu krajów trzecich z powodu wybuchu HPAI spowodował gwałtowny wzrost krajowych zapasów mięsa, co przełożyło się na niższe ceny na fermie (spadły o 9% w okresie od marca do lipca 2020 r. Io 10% w porównaniu do Lipiec 2019).

Jeśli chodzi o Francję, w ciągu ostatnich 7 lat produkcja mięsa drobiowego utknęła w martwym punkcie z powodu malejącego eksportu i konkurencji ze strony innych dostawców z UE-27. Blokada zmniejszyła popyt konsumentów na mięso z kurczaka, ale francuski krajowy rynek detaliczny kurczaków pozostał silny, ponieważ gospodarstwa domowe wolą kupować kurczaki wyprodukowane w kraju.

Piątka dla zwierząt. Senackie poprawki nie rozwiązują wszystkich problemów

Produkcja mięsa drobiowego w Hiszpanii i Holandii

Ze względu na czasowe zamknięcie sektora HRI i utratę turystów, Produkcja miesa drobiowego spadek hiszpańskiego eksportu kurczaków do UE-27 oraz spadek konsumpcji gospodarstw domowych, hiszpańska produkcja mięsa drobiowego spadnie o 5% w 2020 r. Sytuacja ta w połączeniu ze znacznym spadkiem cen (spadek o 15% w kwietniu 2020 r.) sprawiły, że hiszpańskie stowarzyszenie drobiarskie zwróciło się do Komisji Europejskiej o pomoc na prywatne przechowywanie, ale zostało ono odrzucone.

Oczekuje się, że w 2021 roku hiszpańska produkcja mięsa drobiowego powróci do poziomu z 2019 roku. Tymczasem hiszpański sektor drobiu, który restrukturyzował się w kierunku wytwarzania produktów z kurczaka o wartości dodanej, podobno planuje zwiększyć rynki eksportu drobiu poza UE-27.

Produkcja mięsa drobiowego w Holandii również ucierpiała w wyniku pandemii, głównie ze względu na niższy popyt na innych rynkach UE, takich jak Wielka Brytania, oraz rosnącą konkurencję ze strony Polski. Prognozuje się, że po spadku o 3% w 2020 r. produkcja ponownie wzrośnie w 2021 r. Wzrost ten będzie jednak ograniczony dostępnością pozwoleń na produkcję zwierzęcą w oparciu o ilość fosforanów wytwarzanych przez ptaki.

Zmiana na bardziej zrównoważone metody produkcji i lepsze warunki dobrostanu zwierząt (a co za tym idzie zmniejszenie wielkości stada) również ogranicza wzrost produkcji. Dopiero okaże się, jaki będzie skutek zamknięcia (1 października 2020 r.) dużej rzeźni Frisia, w której dokonuje się uboju 500 000 ptaków tygodniowo, z całkowitej liczby ubojów w Holandii wynoszącej 12 milionów tygodniowo. Jej konkurent, Plukon, planuje przejąć produkcję, a potencjalna nadpodaż ptaków stwarza presję na spadek cen.

W większości krajów UE-27 rośnie popyt konsumencki na kurczaki produkowane metodami ekologicznymi, kurczaki wolne od GMO oraz kurczaki z wolnego wybiegu i klatkowe. Na przykład we Francji sektor chowu na wolnym wybiegu stanowi około 10% całkowitej konsumpcji, ale przez kampanie public relations organizacji praw zwierząt wpierana jest głównie niekonwencjonalna produkcja mięsa drobiowego. Rozwój tych metod produkcji jest również znaczący w Holandii, Niemczech i Austrii, pomimo cen detalicznych, które nawet dwukrotnie przewyższają ceny tradycyjnego kurczaka. Rośnie również popyt na kurczaki pochodzenia lokalnego. Dzieje się tak zwłaszcza w Austrii, gdzie detaliści reklamują lokalnych i regionalnych dostawców.

poultryworld.net/fot.pxhere

swiatrolnika.info 2023