Talk icon

Informacje

29-09-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Produkcja jaj – większa wydajność kur niosek dzięki ulepszonej genetyce

Produkcja jaj

W ciągu ostatnich 60 lat produkcja jaj dokonała ogromnych postępów, a wszystko to dzięki stałemu postępowi genetycznemu w zrównoważonych programach hodowlanych. Hendrix Genetics przeanalizował postęp w wydajności od czasu pierwszego losowego testu składania jaj na próbce, który został przeprowadzony w Północnej Karolinie w USA sześć dekad temu.

Produkcja jaj – 60 lat testów nad wydajnością

Teun Van de Braak, menadżer produktu i Ivan Bedetti, analityk danych i biznesowy, powiedzieli w najnowszym biuletynie firmy, że ptaki bardzo różniły się od tych urodzonych w 1960 roku. Dzisiejsze ptaki są bardziej wytrzymałe, co pozwala na dłuższe utrzymywanie ich w dobrym zdrowiu i kondycji.

Przedstawiając dane z 60 lat testów, uzyskano mocne dowody na to, że selekcja genetyczna miała znaczący wpływ na wydajność ptaków:

Produkcja jaj na kurę utrzymywaną w chowie wzrosła ponad dwukrotnie. Jest to połączony efekt wcześniejszej dojrzałości płciowej, osiągnięcia wyższych szczytów produkcji i co najważniejsze, lepszej trwałości. Dzięki zwiększonej wytrwałości możemy dłużej utrzymywać ptaki, zachowując dobry stan zdrowia oraz sprawić, że produkcja jaj jest utrzymana na wysokim poziomie. Ponieważ cykle produkcyjne wzrosły do ​​ponad 200 dni od połowy lat 80-tych, należy zauważyć, że zdecydowana większość testów, które nastąpiły po nich (wymuszone pierzenie), została zastosowana.

Czytaj też: Eksport mięsa drobiowego – 11-procentowy spadek przychodów w Brazylii

Produkcja jaj – przewaga niosek jaj białych

W większości testów rasy produkująceProdukcja jaj 02 białe jaja miały przewagę nad rasami produkującymi brązowe jaja, a wyniki ostatnich dziesięciu lat pokazują, że przewaga ta rośnie:

Kiedy przyjrzymy się bliżej profilom wielkości jaj białych i brązowych niosek, możemy zauważyć, że duża różnica wynosząca średnio 5 gramów na jajko około połowy lat 80 zmalała. Tam, gdzie średnia masa jaj niosek brązowych spadła o więcej niż 3 gramy, średnia masa jaj niosek białych wzrosła o 2 gramy. Ze względu na porównywalny rozmiar jaj, ale przy całkowitej liczbie jaj wyprodukowanych na kurę przetrzymywaną na korzyść białych jaj można stwierdzić, że w ciągu 30 lat pozycje uległy zmianie. Średnia dzienna masa jaj produkowana na kurę jest obecnie wyraźną zaletą niosek białych jaj.

Ulepszona produkcja jaj nie odbywała się kosztem zwiększonego spożycia paszy. Kiedy badacze przyjrzeli się stosunkowi spożytej paszy (w gramach) do wyprodukowanych jaj (w gramach) z ostatnich 10 testów, obserwuje się stały spadek. Ogromną 25 procentową poprawę wydajności paszy osiągnięto w mniej niż trzy dekady, co doprowadziło do zmniejszenia śladu węglowego w produkcji jaj.

poultryworld.net/fot.Flickr/Needpix

swiatrolnika.info 2023