Produkcja jaj – Filipiny osiągnęły rekordowy wynik w 2020 roku!

Produkcja jaj kurzych na Filipinach wzrosła do rekordowego poziomu w 2020 roku po wejściu nowych graczy w lokalny przemysł niosek.
Produkcja jaj na Filipinach wzrosła o prawie 4 procent w 2020 roku
Produkcja jaj kurzych w 2020 roku osiągnęła 605 786 ton (12,721 miliarda sztuk), co oznacza wzrost o prawie 4 procent, czyli o 22,552 ton więcej niż w 2019 roku, gdy wyniósł 583234 mln ton, podaje Filipiński Urząd Statystyczny (PSA).
Prezes Philippine Egg Board Association, Gregorio San Diego, powiedział, że branża przeszła znaczną ekspansję, ponieważ niektórzy hodowcy świń dotknięci afrykańskim pomorem świń przeniosły się na produkcję jaj kurzych, donosi Business Mirror, dodając, że zwiększona produkcja jaj była szczególnie odczuwalna pod koniec 2020 roku, co znalazło odzwierciedlenie w spadku cen.
W 2020 roku populacja kur niosek w kraju wzrosła o 4,19 procenta do rekordowego poziomu 42,928 miliona ptaków, z 41,202 mln ptaków wysłanych w tym samym okresie rok temu
– wynika z danych PSA.
Czytaj też: Brytyjski przemysł drobiarski przetrwał trzy uderzenia w sektor!
Produkcja jaj – ptasia grypa odbija się na filipińskiej branży drobiarskiej
W międzyczasie, ze względu na kurczącą się podaż drobiu, importerzy mięsa drobiowego w tym kraju wzywają rząd do złagodzenia zakazów importu produktów drobiowych poprzez wprowadzenie zakazów strefowych zamiast ograniczeń ogólnokrajowych, donosi The Philippine Star.
W liście do Sekretarza Rolnictwa Williama Dara, Stowarzyszenie Importerów i Handlarzy Mięsem (MITA) przekazało, że podaż produktów drobiowych stała się bardzo ograniczona z powodu licznych zakazów importu w krajach, w których odnotowano przypadki ptasiej grypy. Niedawno Departament Rolnictwa (DA) tego kraju wydał tymczasowy zakaz importu ptactwa domowego i dzikiego oraz ich produktów, w tym mięsa drobiowego, jednodniowych piskląt i jaj z Wielkiej Brytanii, Czech i Rosji po zgłoszeniu wybuchów ognisk wirusa. Negatywne skutki szczególnie odczuwa filipińska produkcja jaj.
Prezes MITA, Jess Cham, powiedział The Philippine Star, że mniejsza podaż na rynku przekłada się na wyższe koszty surowców dla przetwórców i konsumentów oraz że MITA wzywa DA, aby zezwolił na import produktów drobiowych z krajów dotkniętych, jeśli produkty pochodzą z strefy wolne od wysoce zjadliwej grypy ptaków i są poddawane testom oraz dają wynik negatywny.
Tymczasowy zakaz w Wielkiej Brytanii pogorszy tragiczną sytuację, w której się teraz znajdujemy. Wielka Brytania, wraz z Holandią i Niemcami, które również są zakazane od kilku miesięcy, stanowią około 60 procent naszych dostaw kurczaków MDM
– powiedział wiceprezes filipińskiego stowarzyszenia przetwórców mięsa.
poultryworld.net/fot.Pixabay