Talk icon

Informacje

09-09-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Producenci buraków masowo rezygnują z upraw w Niemczech!

Producenci buraków

Złe ceny, zakaz neonikotynoidów i nierówna konkurencja w UE sprawiają, że producenci buraków rezygnują z upraw. W Nadrenii, według tamtejszego stowarzyszenia producentów buraków, w tym roku 20 procent rolników uprawiających buraki zrezygnowało z działalności.

Producenci buraków rezygnują z upraw w Niemczech

Producenci buraków i cukrownie w Niemczech są pod presją. W Nadrenii, według tamtejszego stowarzyszenia producentów buraków, w tym roku 20 procent rolników posiadających buraki zrezygnowało z działalności.

To pokazuje dramat sytuacji

– powiedział dyrektor zarządzający Peter Kasten.

Rynek cukru znajduje się w stanie wstrząsu: od zniesienia ogólnounijnych stałych kwot cukru rolnicy i cukrownie musiały stawić czoła międzynarodowej konkurencji. Widać to po cenach cukru. Po liberalizacji europejskiego rynku krajowego spadły one do historycznie niskiego poziomu około 312 euro za tonę.

Spadek cen sprawił, że cukrownie i producenci buraków znaleźli się w poważnych tarapatach finansowych. Rezultat: wielu plantatorów buraków rezygnuje z upraw, a cukrownie są zamykane – ponieważ nie przynoszą już zysków: pokazuje to również najnowszy przykład z Leopoldsdorf w Austrii . A dokąd rolnicy mają dostarczyć, gdy fabryki już nie ma?

Producenci buraków zwracają uwagę na nieuczciwą konkurencję w UE

Największym problemem jest fakt, że borykamyProducenci burakow 02 się ze znacznymi zakłóceniami konkurencji w Europie

– mówi Peter Kasten.

W wielu krajach producenci buraków otrzymują dopłaty w postaci premii na hektar. Według kampanii rolników #WirsindZucker, 30 procent powierzchni uprawy buraków cukrowych w Unii Europejskiej jest dotowanych w ten sposób, ale nie w Niemczech.

Nie jesteśmy w stanie zrekompensować tych zakłóceń

– mówi Hermann Schmitz, dyrektor zarządzający w spółce cukrowniczej Pfeifer und Langen w Kolonii i dodaje:

W krajach, w których nie są wypłacane żadne składki, areał spada. Spadek jest również zauważalny w cukrowniach: Pfeifer i Langen zwolniły pracę około 2016 roku i zamknęły oddział w Rumunii, a zakład pakowania w Elsdorf w Nadrenii został otwarty.

Sytuacja jest trudna również w dwóch notowanych na giełdzie spółkach Nordzucker i Südzucker : w ostatnich latach u lidera rynku Südzuckera zlikwidowano również setki miejsc pracy i możliwości. Nordzucker zanotował milionową stratę w minionym roku obrotowym.

Czytaj też: Pomidory w Rumunii cieszą się niesłabnącą popularnością!

Producenci buraków – rynek światowy powoduje presję na ceny

Jeśli chodzi o ceny cukru w Europie, cukrownie i producenci buraków mogą ostatnio spodziewać się lekkiej poprawy cen.

Nie jesteśmy jeszcze na poziomie, na którym produkcja jest opłacalna ekonomicznie, ale zmierzamy we właściwym kierunku

– mówi przedstawiciel rolników Kasten.

Podczas gdy europejskie ceny cukru spadły do ​​historycznego najniższego poziomu 312 euro za tonę po liberalizacji rynku, ceny na rynku krajowym ostatnio powróciły do ​​nieco poniżej 380 euro.

To jednak wciąż mniej niż poprzedni poziom interwencji 404 euro za tonę (obecnie cena referencyjna) i dużo mniej niż przed kryzysem – kiedy ceny cukru na rynku krajowym wahały się od 500 do 700 euro za tonę. Jednak na europejskim rynku kontraktów terminowych w Londynie ostatnie ożywienie cen ponownie przeszło do historii. Ceny cukru białego spadły tam z 385 dolarów za tonę (325 euro) w połowie sierpnia do obecnych 354 dolarów za tonę (299 euro).

Tłem jest najwyraźniej wyraźna korekta w górę brazylijskiej produkcji cukru, oczekiwana w bieżącym roku gospodarczym 2020/21 przez biuro rolnicze CONAB. Brazylijczycy podnieśli swoje prognozy dotyczące produkcji cukru w ​​Brazylii w latach 2020-21 o 11 procent do 39,3 miliona ton, w porównaniu z majowymi szacunkami na 35,3 miliona ton i 29,8 miliona ton w poprzednim roku gospodarczym.

agrarheute.com/fot.Pikist/Pixabay

swiatrolnika.info 2023