Talk icon

Informacje

16-06-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Kukurydza – czy przebarwienia zawsze oznaczają brak fosforu?

Kukurydza

Kukurydza nie jest wymagająca w uprawie i całkiem dobrze adaptuje się do warunków. Niestety pewne czynniki mogą wpłynąć na jej rozwój, należą do nich wiosenne przymrozki, a przede wszystkim zagrożeniem jest niedobór potasu, który możemy rozpoznać po charakterystycznych czerwono – purpurowych przebarwieniach. Czy zawsze w takiej sytuacji należy dodatkowo nawozić rośliny potasem?

Kukurydza – dlaczego fosfor jest najważniejszy w jej uprawie?

Fosfor odgrywa kluczową rolę w rozwoju nie tylko kukurydzy, ale praktycznie każdej rośliny uprawnej. Pierwiastek ten bierze bowiem czynny udział w rozwoju systemu korzeniowego. Pomimo tego, że kukurydza ma dosyć małe wymagania glebowe, zbyt kwaśny odczyn może wpłynąć na przyswajanie potasu. Kukurydza jest wtedy narażona na zaburzenia wzrostu już w początkowej fazie.

Myliłby się jednak ten, kto myśli, że rola fosforu kończy się wraz z wykształceniem korzeni. Fosfor jest niezbędny przez cały czas rozwoju rośliny, także tych jej organów, które odpowiadają za późniejszy plon. Niezbędne jest bowiem zapewnienie takiej podaży pierwiastka, aby zapewnić jego skuteczne przyswajanie przez cały czas. Czasami jednak sama podaż ilościowa to nie wszystko.

czytaj także: Choroby grzybowe kukurydzy – podatne na nie są uszkodzone rośliny

Kukurydza przebarwia się tylko przez brak fosforu?

Niepokojącym zjawiskiem które możemy zaobserwować na liściach to ich kukurydza kolbyprzebarwienia w odcieniach czerwieni i fioletu. Widoczne są na krawędziach i nerwach liści, przy czym ich reszta jest zwykle ciemnozielona. Po pewnym czasie liście żółkną i zasychają. Kukurydza zabarwiona w ten sposób to najczęstszy objaw niedoborów fosforu. Nie znaczy to jednak automatycznie, że brak jest tego pierwiastka w glebie.

Winowajcą zaburzonego przyswajania fosforu może być wspomniana wcześniej zbyt kwaśna gleba, ale także wychłodzenie i przymrozki. Należy więc zwrócić uwagę na warunki w jakich rośnie kukurydza i nie wdrażać zbyt pochopnie dodatkowego nawożenia, gdyż zaburzenia związane z potasem mogą być po prostu przejściowe i minąć gdy temperatura wzrośnie.

Niemcy walczą z przebarwioną kukurydzą

Problem z przebarwieniami kukurydzy obecny jest niemal w całych Niemczech, najbardziej problematyczna sytuacja występuje aktualnie w rejonie Nadrenii-Palatynatu. Konsultant Hermann Heidweiler z Centrum Usług dla Obszarów Wiejskich (DLR) przeanalizował sytuację na polach:

Przyczyny są różnorodne i w żadnym wypadku nie jest to reakcja na słabą dostępność fosforu. Tylko wtedy, gdy obserwuje się brązowienie roślin poza etapem sadzonkowym, czyli o liczbie ponad 6 do 8 liści, prawdopodobne jest to niedobór fosforu.

Jako winowajców tego stanu rzeczy przedstawia się stres zimny i silnie zmieniające się temperatury w ciągu dnia i nocy oraz zagęszczenie gleby. Ekspert uspokaja jednocześnie, że odbarwienie nie wpływa na wydajność plonu i o ile kukurydza nie zacznie się brązowić, zaleca po prostu poczekać, aż temperatura wzrośnie.

agrarheute.com/ mobot.com/ fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023