Talk icon

Informacje

18-07-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Perz właściwy – czy może być czymś więcej, niż chwastem?

Perz właściwy

Perz właściwy jest popularnym chwastem, który występuje niemal na całym terenie Europy (w tym Polski). Jest to roślina uciążliwa i trudna w zwalczaniu, powodująca straty w uprawach. Czy ma ona jakiekolwiek pozytywne właściwości?

Perz właściwy - dlatego jest tak groźny?

Roślina ta jest wieloletnia, czyli jest byliną. Dodatkowo wydaje swoje nasiona wielokrotnie w trakcie trwania okresu wegetatywnego. Dobrze dostosowuje się do różnych gleb, z wyjątkiem bardzo piaszczystych i suchych. Rozprzestrzenia się bardzo szybko za pomocą ziaren siewnych (jest wiatropylna), może rozmnażać się także w sposób wegetatywny (i to w przypadku bardzo małych rozłogów). Bardzo dobrze zimuje też w postaci kłączy, które magazynując substancje odżywcze, pozwalają roślinie ponownie rozwinąć się na wiosnę. Jest bezkonkurencyjna jeśli chodzi o zajmowanie powierzchni czy odbieranie dostępu do składników pokarmowych, wody i światła – inne rośliny nie mają z nią zwykle szans, zwłaszcza te uprawne. Dlatego obecność perzu właściwego na polach zdecydowanie obniża wysokość i jakość plonu, dlatego trzeba zdecydować się na skuteczne metody walki z tym chwastem. Największe straty przynosi zwłaszcza w uprawach kukurydzy, ziemniaków czy zbóż.

czytaj także: Przytulia czepna – uciążliwa roślina, która źle wpływa na plon i zwierzęta

Perz właściwy - metody zwalczania

Ze względu na stopień uciążliwości jakim charakteryzuje się perz właściwy,perz wlasciwy klacze do jego zwalczania konieczne będą chemiczne środki ochrony roślin, aby jego zwalczanie było efektywne. Jeśli zauważymy wśród naszych upraw tę roślinę, możemy przystąpić do oprysków. Co ważne, nie można tego robić zanim nie dostrzeżemy rozwiniętych części naziemnych rośliny. Spowodowane jest o tym, że herbicydy są w stanie zadziałać jedynie poprzez wchłanianie ich przez liście. W ten sposób substancje docierają do wszystkich części perzu i powodują jego zanikanie. Całkowitego wyeliminowania tej rośliny z upraw po zastosowaniu oprysków z odpowiednich środków możemy spodziewać się w kilka tygodni.

Perz właściwy - cudowne panaceum na wiele dolegliwości?

Perz właściwy nie jest tylko uciążliwym chwastem, którego obawiają się rolnicy i zwalczają go w trosce o swoje uprawy, ale także jest zielem leczniczym z powodzeniem stosowanym w medycynie ludowej przez dekady. Do teraz zdarzają się zwolennicy perzu jako uniwersalnego leku z naturalnej apteczki. Roślina ta zawiera w swoim składzie cenne olejki eteryczne, saponiny czy sole mineralne. Perz właściwy bogaty jest także w inulinę, którą uważa się za naturalny prebiotyk, czyli pożywkę dla dobroczynnych bakterii układu pokarmowego. Zawiera tez stosunkowo sporo witamin, zwłaszcza witaminy C. Perz stosowano dawniej w formie naparów pomagających przy dolegliwościach układu moczowego i nerek. Stosowano go także przy dolegliwościach układu oddechowego, gdyż ma działanie wykrztuśne. Mimo tego, że działanie perzu potwierdzono badaniami naukowymi, jego prozdrowotne właściwości straciły na znaczeniu na rzecz preparatów oferowanych przez tradycyjną medycynę, a roślina ta pozostaje po propstu uciążliwym chwastem.

innvigo.com/cefarm24/ fot. Rasback CC BY-SA 3.0

swiatrolnika.info 2023