Talk icon

Informacje

24-12-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Potrawy wigilijne, czyli czego nie może zabraknąć dziś na stole?

Potrawy wigilijne

Potrawy wigilijne to stały element tego wyjątkowego wieczoru. Kolacja ta składa się z bezmięsnych dań, których liczba powinna wynoście dwanaście. Przygotowuje się je z należytą starannością, sercem oraz życzliwością. Każdy posiłek pojawiający się na bożonarodzeniowym stole to symbolika mająca dać powodzenie w różnych dziedzinach na cały nadchodzący rok.

Potrawy wigilijne – skąd wzięła się ich liczba?

Wieczerza bożonarodzeniowa to dwanaście bezmięsnych potraw ustawionych na przykrytym białym obrusem stole. Zgodnie z tradycją chrześcijańską liczba potraw symbolizuje dwunastu apostołów, jednakże wierzenia ludowe symboliki tej liczby upatrują w ilości miesięcy w roku. Wcześniej liczba ta wynosiła siedem, ze względu na siedem dni tygodnia, następnie zwiększyła się do dziewięciu, jak dziewięć chórów anielskich, by w konsekwencji dać liczbę dwunastu.potrawy wigilijne

Wszyscy staramy się by ten dzień był idealny, ponieważ według prastarego przesądu jaka wigilia taka reszta roku. Wszystkie czynności wykonywane są starannie, życzliwie i z dbałością o najmniejsze szczegóły. Bardzo ważni są również goście wchodzący do naszego domu, gdyż jeżeli pierwszy przekroczy próg mężczyzna wróży to szczęście na przyszły rok. 24 grudnia to dzień postny, dlatego też potrawy wigilijne serwowane na kolacji są bezmięsne, a jednocześnie powinny być jedynym posiłkiem do syta spożywanym tego dnia. Wszystkich dań bożonarodzeniowych należy skosztować, aby nadchodzący rok był szczęśliwy. Zgodnie z nowymi przepisami prawa kościelnego od niedawna została zniesiona wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, jednakże wielu biskupów nawiązuje do pozostania przy wielopokoleniowej tradycji.

Czytaj także: CIT problematyczny – kto płaci, a kto tylko "trochę"?

Potrawy wigilijne i ich symbolika

Dania znajdujące się na wigilijnym stole nie trafiają tam przypadkowo. Poza doborem smakowym oraz wynikającym z tradycji każda potrawa wigilijna ma swoją symbolikę. Dania z grzybami, takie jak zupa grzybowa, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta wigilijna, krokiety według ludowych wierzeń mają magiczną moc i kojarzone są z siłą, zdrowiem i mocą. Zamiast mięsa potrawy wigilijne powinny zawierać ryby, które symbolizują Jezusa i odradzanie się do życia. Najczęściej serwowany jest smażony karp, a także sałatki rybne oraz ryba po grecku. Śledzie, które używane są do wigilijnych dań symbolizują post i wyczekiwanie. Kompot z suszu, to nie tylko ulga trawienna dla naszego organizmu po jakże ciężkiej kolacji, ale także długowieczność, miłość i zdrowie oraz odpędzenie złych mocy, a to wszystko za sprawą znajdujących się w nim gruszek, jabłek i suszonych śliwek. Mak przynosi bogactwo, dlatego tak ważne jest pojawienie się na wigilijnym stole kutii, klusek z makiem i makowca. Piernik, to symbol dobrobytu, którego obecność w domu podwyższa status społeczny. Natomiast spożycie chleba zapewnia pomyślność w nadchodzącym roku.

źródło: cejsh.icm.edu.pl/fot. wikimedia

 

swiatrolnika.info 2023