Talk icon

Informacje

22-02-2021

Autor: Monika Faber

Ceny skór zwierząt futerkowych na aukcji KopenhagenFur w górę! Sukces polskich hodowców!

Ceny skór

Pierwsza tegoroczna aukcja Kopenhagen Fur w Danii zakończona. Do sprzedaży wystawiono niemal dwa miliony najwyższej jakości skór zwierząt futerkowych – w tym asortyment z Polski. Ceny skór poszybowały o ponad 97 procent w górę. Polscy rolnicy pomimo utrudnień ze strony władz i organizacji antyhodowlanych osiągają sukcesy na międzynarodowych rynkach m.in w Chinach, Finlandii, Danii, Rosji czy USA.

Ceny skór – rekordy na KopenhagenFur

Pierwsza tegoroczna edycja KopenhagenFur w Danii, która odbyła się w dniach 20-22 lutego 2021, już za nami. Do sprzedaży wystawiono niemal 2 miliony najwyższej jakości skór zwierząt futerkowych – w tym asortyment pochodzący od polskich hodowców, którzy według wielu ekspertów sprzedają najlepsze skóry na świecie.

Niemal wszystkie loty znalazły swoich nabywców, a ceny skór przebiły wszelkie oczekiwania, osiągając nawet 97-procentowy wzrost w przypadku odmiany białej żeńskiej przy maksymalnej cenie 37 dolarów za sztukę.

Zaraz za nią uplasowały się skóry aksamitne o barwie brązowej, za które płacono maksymalnie około 98 dolarów, co oznacza wzrost o 92 procent.

Następnie ex aequo na trzecim miejscu, ze wzrostem 89 procent, uplasowały się odmiany: biały żeński aksamit i biały męski aksamit. Osiągnęły one ceny maksymalne na poziomie 86 i 77 dolarów za sztukę.

Maksymalne ceny skór w kolorze perłowego beżu odmiany żeńskiej osiągnęły poziom 36 dolarów za sztukę (86-procentowy wzrost).  Aksamitna odmiana w tym samym kolorze zanotowała wzrost o 75 procent przy maksymalnej cenie 51 dolarów za sztukę.

Ceny skór osiągnięte na aukcji KopenhagenFur na pewno nie są na rękę lokalnym jak i międzynarodowym organizacjom antyhodowlanym, które od wielu lat atakują i oczerniają hodowców zwierząt futerkowych w Polsce i próbują przekonywać, że futra tracą zainteresowanie społeczeństwa.

Czytaj też: Szczepan Wójcik: Państwo niesprawiedliwie traktuje hodowców zwierząt!

Wysokie ceny skór i wzrost zatrudnienia, czyli branża w Polsce

Fakty mówią same za siebie. Przemysł futrzarski w Polsce zapewnia pracę tysiącom osób bezpośrednio oraz wielu tysiącom z branż kooperujących. Średnie zatrudnienie na fermach zwierząt futerkowych wynosi ok. 13 pracowników. Przy czym ferma, w której hodowanych jest 10 000 samic, jest potencjalnym źródłem zatrudnienia dla średnio 15 pracowników stałych i dodatkowych 10 w sezonie. Ferma utrzymująca powyżej 25 tys. samic to z kolei zatrudnienie dla 50 stałych i 45 sezonowych pracowników.

W przypadku 90% pracowników ferma stanowił główne źródło ich utrzymania. Przedmiotowa branża pozwala dziś na zatrudnienie kilkudziesięciu tysięcy osób łącznie z kooperantami, z czego około 10 tys. osób pracuje bezpośrednio przy hodowli, a kilkanaście tysięcy osób zatrudnionych jest w przedsiębiorstwach produkujących wyposażenie ferm, mieszanek paszowych, produktów leczniczych, a także w powiązanych zakładach przetwórstwa rybnego i mięsnego.

Wysokie ceny skór z Polski wskazują, że Polska jest numerem 1 w Europie i na świecie jeśli chodzi o produkcję skór zwierząt futerkowych. Polska jest światowym liderem także pod względem jakości zarówno wyrobów jak i hodowli zwierząt. Eksperci wskazują, że sektor futrzarski w Polsce wykazuje potencjał produkcyjny na poziomie 12 milionów skór w skali roku. W kolejnych latach przewiduje się wzrost popytu i podaży na futra.

Polscy hodowcy chcą również utworzenia własnego domu aukcyjnego. Takie rozwiązanie przyniesie korzyści nie tylko przedsiębiorcom z zaangażowanych branż, ale również całemu polskiemu rolnictwu. Nowa inwestycja pozwoli na stworzenie nowych miejsc pracy w Polsce, tak potrzebnych w czasie kryzysu.

Rosnące ceny skór zwierząt futerkowych, dobrze prosperująca polska branża oraz przyszłe inwestycje są szansą dla całego polskiego rolnictwa. To niezwykle ważne w dobie kryzysu z jakim zmaga się nasz kraj w wyniku pandemii koronawirusa.

swiatrolnika.info 2023