Talk icon

Informacje

22-10-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Populacja bobrów na Śląsku liczy około 7 tysięcy osobników

Populacja bobrów

Około 7 tysięcy osobników liczy populacja bobrów w woj. śląskim – wynika z wyliczeń przeprowadzonych na zamówienie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach (RDOŚ). Przyrodnicy zaznaczają, że wyniki inwentaryzacji pozytywnie ich zaskoczyły.

Populacja bobrów może być nawet dwa razy większa na Śląsku

Szacujemy, że populacja bobrów w naszym regionie liczy sobie ponad 7 tysięcy osobników w prawie 2 tysiącach rodzin. Wyniki liczenia zostały zawarte w inwentaryzacji zamówionej przez katowicką RDOŚ, przygotowanej w oparciu o szczegółowe dane i sprawdzoną metodologię

– podał w piątek rzecznik RDOŚ Łukasz Zych.

Najwięcej bobrów zamieszkuje północną część regionu, a więc powiaty: częstochowski, kłobucki, lubliniecki, myszkowski oraz samą Częstochowę. Stosunkowo duża populacja występuje również w okolicach Rybnika, Żor i Wodzisławia Śląskiego, a także Sosnowca i Jaworzna. Najwięcej stanowisk tych zwierząt w przeliczeniu na powierzchnię jest właśnie w Sosnowcu, gdzie autorzy inwentaryzacji potwierdzili aż 13 rodzin bobrów.

W rzeczywistości populacja bobrów może być nawet dwa razy większa, gdyż nie do wszystkich nor czy żeremi udaje się dotrzeć, a przyjęta metodologia pozwala oszacować dokładną liczbę bobrów w oparciu o analizę rozmieszczenia ich potwierdzonych stanowisk i istniejącą sieć hydrologiczną

– wskazał Zych.

Żadnej rodziny bobrów nie potwierdzono jedynie w Katowicach, Chorzowie i Siemianowicach Śląskich, co – jak wyjaśniają przyrodnicy – wynika prawdopodobnie z faktu, że większość cieków wodnych w tych miastach jest mocno uregulowanych, a ich brzegi zostały zabudowane w taki sposób, że bobry nie mogą drążyć nor ani budować żeremi.

Jak dodał Zych, niektóre przypadki występowania osobników bobra w miastach województwa śląskiego, o których informacje pozyskano z portali internetowych, podczas weryfikacji terenowej okazały się być osobnikami nutrii amerykańskiej.

Czytaj też: Bóbr w Tatrach buduje nowe żeremie

Obecna populacja to świetna wiadomość dla natury

RDOŚ przypomina, że bóbr jest gatunkiemPopulacja bobrow 02 objętym ochroną częściową. Jeszcze na początku ubiegłego wieku zagrożony był wyginięciem, na całym świecie populacja bobrów liczyła 1200 sztuk, a więc trzykrotnie mniej, ile obecnie w województwie śląskim.

Próby przywrócenia bobra do środowiska naturalnego w Polsce można uznać za najlepszą reintrodukcję gatunku chronionego w naszym kraju

– powiedział p. o. zastępcy regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Katowicach Przemysław Skrzypiec.

Przedstawiciele RDOŚ podkreślają, że obecna populacja bobrów to świetna wiadomość dla natury. Zwierzęta te są mistrzami małej retencji – ich działalność powoduje, że poziom wód gruntowych podnosi się. Powstawanie naturalnych spiętrzeń wody powoduje, że znacząco zwiększa się bioróżnorodność na danym obszarze. Tam, gdzie dzięki bobrom odnawiają się siedliska bagienne, tam pojawiają się chociażby rzadkie gatunki ptaków, takie jak żuraw, kszyk czy słonka.

W związku z tym, że bobry są gatunkiem chronionym, za szkody wywołane przez nie w gospodarce rolnej i rybackiej, odszkodowania w imieniu Skarbu Państwa wypłacają regionalne dyrekcje ochrony środowiska. Inwentaryzacja wykazała, że zdecydowana większość bobrów, nawet mimo tak dużej liczebności, nie powoduje w Śląskiem istotnych szkód

– podaje RDOŚ.

Inwentaryzację przeprowadzono we wszystkich 17 powiatach ziemskich i 19 grodzkich województwa śląskiego. Kontrole prowadzone były od jesieni do wiosny przez trzy kolejne sezony. Badania uzupełniano kontrolami letnimi.

Inwentaryzacja terenowa – sprawdzająca jaka jest populacja bobrów – polegała na odnajdywaniu czynnych stanowisk bobrowych. Były to miejsca, w których na brzegach wód znaleziono świeże, tegoroczne zgryzienia drzew i krzewów oraz świeże ścieżki bobrowe, gdzie w bezpośrednim sąsiedztwie żeremi i nor występowały zimowe magazyny żerowe – czyli stosy zatopionych gałęzi, które służą bobrom, jako pokarm zimowy – oraz tam, gdzie żeremia były wyraźnie użytkowane przez bobry, a tamy odnawiane bądź wybudowane w ostatnim czasie.

PAP/fot.Pixabay/Wikimedia

swiatrolnika.info 2023