Talk icon

Informacje

19-10-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny energii w dół, dzięki OZE? Znamy odpowiedź Polaków

Ceny energii

Ceny energii niższe przez zwiększoną liczbę inwestycji w odnawialne źródła, wsparcie i rekompensaty – to zdaniem Polaków odpowiedź m.in. na wysokie ceny prądu - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita", powołując się na sondaż Ipsos dla think tanku More in Common.

Zdecydowana większość Polaków chce inwestycji w OZE

Jak wynika z badania Ipsos z dni 11–13 października zamówionego przez think tank More in Common,(ARCHON) 83 procent ankietowanych chce, by więcej inwestować w odnawialne źródła energii. Popularne są również postulaty dotyczące hamulców cenowych i rekompensat, wszystko po to, by obniżyć ceny energii. 58 procent chce przyspieszenia budowy elektrowni atomowych. 47 procent – utrzymania węgla jako głównego źródła energii.

Według Rzeczpospolitej kwestie energetyczne i klimatyczne związane z wysokimi cenami energii mogą być jednym z ważniejszych tematów w kampanii wyborczej w 2023 r. Wszystkie partie – w tym wchodzące w skład zaplecza rządu – szykują się do starcia. Na kwestie wysokich cen od wielu miesięcy zwracała uwagę Solidarna Polska. W politycznej kampanii ważne będzie też, kto odpowiada za wysokie ceny.

Polacy: Winę za ceny energii ponosi rząd i Unia Europejska

W badaniu Ipsos 63 proc. ankietowanych wskazuje, że winę za ceny energii ponosi rząd, 28 procent – że Unia Europejska, 19 procent, że podmioty zagraniczne, w tym Rosja. W pytaniu można było wskazać więcej niż jedną odpowiedź.
Wyniki sondażu chętnie komentują politycy opozycji. "Rząd w 100 procentach odpowiada za wzrost cen" – mówi gazecie Cezary Tomczyk, poseł Platformy Obywatelskiej. Opozycja zgłasza też inne własne postulaty dotyczące bieżącej sytuacji. PSL chce „pilnego” obniżenia VAT na energię elektryczną z 23 do 8 procent.

Czytaj więcej: Rosnące ceny energii elektrycznej można było przewidzieć

Rząd twierdzi, że ceny energii to wina UE i Putina

Komisja zebrała się we wtorek 12 października, ceny energii02by wysłuchać „informacji Ministra Aktywów Państwowych ws. prognozowanych podwyżek cen energii elektrycznej w 2022 r.”
Jak stwierdził wiceminister Małecki, na skutek polityki UE, prowadzącej do „radykalnych wzrostów kosztów emisji CO2”, mamy do czynienia z „pierwszym z lat dużego wzrostu cen prądu”. „Polityka klimatyczna UE skutkuje radykalnym wzrostami cen energii” – oświadczył Małecki.

Drugim czynnikiem wzrostu cen energii to „spekulacyjna gra Władimira Putina na rynku gazu” i "bardzo naiwne podejście krajów Europy Zachodniej do polityki Kremla". Wysokie ceny gazu pociągają za sobą wysokie ceny energii elektrycznej

– zaznaczył Małecki.

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023