Talk icon

Informacje

15-07-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Pomoc suszowa będzie wypłacona dzięki przyjętemu przez rząd rozporządzeniu. Chodzi o 400 mln złotych!

Pomoc suszowa

Pomoc suszowa za rok 2019 zostanie wypłacona. Przyjęte przez rząd we wtorek rozporządzenie umożliwia wypłatę zaległej pomocy suszowej za 2019 rok – poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Chodzi o wypłatę dla ok. 50 tys. gospodarstw na kwotę ok. 400 mln zł.

Pomoc suszowa zostanie wypłacona

Szukaliśmy sposobu, żeby wypłacić pomoc suszową rolnikom, którzy mogą ją dostać w formule de minimis

– powiedział minister.

We wtorek Rada Ministrów zmieniła rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Jak zaznaczył minister, problem polega na tym, że pula środków krajowych w ramach de minimis prawie się wyczerpała i nie można wypłacić należnych rolnikom środków pojmowanych jako pomoc suszowa za ubiegły rok. Podkreślił, że jest ona wypłacana ze środków krajowych.pomoc suszowa de minimis

Ardanowski przypomniał, że wystąpił do Komisji Europejskiej o zwiększenie limitu pomocy de minimis na ten rok lub zaproponował, by KE pozwoliła na zaliczkowe wykorzystanie puli de minimis z 2021 r.

KE odmówiła i zabroniła wypłacania rolnikom pomocy w ramach de minimis

– stwierdził.

Czytaj także: Choroby zwierząt – naukowcy ostrzegają przed ich występowaniem u ludzi

Pomoc suszowa należy się rolnikom

KE poinformowała, będzie konieczność zwrotu tych pieniędzy wraz z odsetkami przez rolników poprzez egzekucję komorniczą.

Nie można do tego dopuścić, a te pieniądze się rolnikom należą, dlatego zgodnie z sugestią KE (...) Rada Ministrów podjęła decyzję, że będzie wsparcie dla tych samych rolników, w tych samych kwotach, ale w ramach procedury COVID-19

– zaznaczył minister, który uważa, że pomoc suszowa zostanie wypłacona.

Wyjaśnił, że

Można tak zrobić, dlatego, że te gospodarstwa mają kłopoty finansowe, a gotówka, na którą liczyli nie wpłynęła w odpowiednim czasie i w związku z tym jest to istotny powód, by w ten sposób rolnikom pomóc.

 

Pomoc suszowa – nie powinno być problemu z notyfikacją

Taka pomoc wymaga notyfikacji, ale, zdaniem Ardanowskiego, nie powinno być problemów z notyfikacją tego programu. "Wstępne ustne rozmowy zostały już przeprowadzone, a KE sama sugerowała, by zmienić charakter pomocy publicznej de minimis na pomoc covidową”.
Minister podkreślił, że pieniądze na w ramach działania pomoc suszowa są już na koncie ARiMR i jak tylko będzie zgoda KE

Będziemy rolników informowali, by złożyli oświadczenia w ARiMR. Będzie to tylko oświadczenie, że chcą tej pomocy, ale tej procedury nie da się uniknąć

– powiedział Ardanowski, który uważa, że pomoc suszowa zostanie wypłacona.

Do kogo trafi pomoc suszowa?

Pomoc suszowa zostanie przeznaczona dla producentów rolnych, w których gospodarstwie szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi objęły co najmniej 30 proc. danej uprawy; którzy złożyli wniosek o udzielenie pomocy w związku z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy, w 2019 r. w formule de minimis, ale nie otrzymali jej z powodu wyczerpania się krajowego limitu pomocy de minimis w 2020 r.; którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym dotyczącymi COVID–19 oraz niewypłaceniem pomocy de minimis.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Pomoc suszowa, a pomoc de minimis

Pomoc de minimis w rolnictwie i w rybołówstwie to wsparcie państwa, które udziela się producentom rolnym, a które nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Jest to pomoc o niedużej wartości, która nie skutkuje naruszeniem konkurencji na rynku.

W 2019 r. decyzją KE został podniesiony limit z 15 tys. euro do 20 tys. euro pomocy de minimis w okresie trzech lat podatkowych dla jednego przedsiębiorstwa prowadzącego działalność w zakresie produkcji podstawowej produktów rolnych (gospodarstwa rolnego).

Natomiast limit pomocy, którą gospodarstwa rolne w Polsce mogą otrzymać ze środków budżetu krajowego i budżetu jednostek samorządu terytorialnego w okresie trzech lat podatkowych została zwiększona z 225,7 mln euro do prawie 296 mln euro.

Aktualne wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie na 14 lipca br. wynosi 291,4 mln euro, co stanowi 98,48 proc. puli środków.

Środki de minimis wykorzystuje się m.in. na zadanie jakim jest pomoc suszowa dla gospodarstw ze startymi w produkcji rolniczej poniżej 30 proc.; dopłaty do wapnowania; dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego; ulgi inwestycyjne w podatku rolnym; ulgi w opłacie składek na ubezpieczenie społeczne (KRUS) itp.

PAP/jac/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023