Talk icon

Informacje

15-05-2020

Autor: Adam Szewczyk

Pomoc dla rolników niewystarczająca! Minister Ardanowski walczy o więcej! Drób i wieprzowina skorzystają?

Pomoc dla rolników

Podczas wideokonferencji ministrów rolnictwa państw Unii Europejskiej, minister Ardanowski stwierdził, że wsparcie udzielone przez Komisje Europejską sektorowi drobiarskiemu i hodowcom trzody chlewnej, jest niewystarczające. Pomoc dla rolników musi być proporcjonalna względem wielkości rynków.

Pomoc dla rolników? Tak, ale należy ją rozszerzyć

Jest potrzebna wielka aktywność i skuteczna współpraca krajów członkowskich i Brukseli. Dziękuję Komisji za szybkie uruchomienie pomocy rynkowej. Chciałbym przedstawić propozycje Polski, które należy podjąć w celu przeciwdziałania tej trudnej sytuacji, w której znalazła się cała Unia Europejska. Uważam, że trzeba wesprzeć rynki zarówno poprzez ujęcie finansowe, jak i poprzez rozszerzenie o nowe sektory

– powiedział minister Ardanowski.

Tym samym szef resortu rolnictwa podkreślił, że środki przeznaczone na pomoc dla rolników przez Komisję Europejską w pakiecie rozporządzeń, jest niewystarczająca. Minister domaga się zwiększenia środków na pomoc i uwzględnienia faktu, że pomoc dla rolników musi być proporcjonalna względem zakresu działalności sektorów objętych wsparciem.

Wsparcie sektora drobiarskiego, a pomoc dla rolników

Minister podkreślił, że pomoc dla rolników przygotowana w pakiecie Komisji Europejskiej w zasadzie nie objęła sektora drobiarskiego – a to właśnie nasz kraj, pomoc dla rolnikow pakiet 2będąc czempionem na europejskim rynku drobiarskim, apelował o szczególny pakiet pomocowy dla branży. Chodzi między innymi o dopłaty do prywatnego przechowywania, które – owszem – zostały zarządzone, ale w odniesieniu do innych działów produkcji rolnej. Ministerstwo już dziś liczy straty rynku drobiu spowodowane pandemią:

Od połowy marca do końca kwietnia br. cena skupu kurcząt brojlerów spadła o około 14%, a w porównaniu do ceny sprzed roku o 16%. Na przełomie kwietnia i maja br. odnotowano również gwałtowny spadek cen skupu żywca wieprzowego – w relacji tygodniowej o 7,4%, miesięcznej o 12,5%. Obecnie ceny są jeszcze niższe. Należy niezwłocznie uruchomić dopłaty do prywatnego przechowywania mięsa drobiowego i wieprzowiny.

– czytamy w komunikacie resortu rolnictwa.

Minister Ardanowski podkreśla, że na pomoc dla rolników uruchomiona musi zostać także unijna rezerwa, która może umożliwić wielu gospodarstwom – stojącym dziś na skraju bankructwa – zachowanie płynności finansowej.

Uważam, że konieczne jest uruchomienie rezerwy kryzysowej Unii Europejskiej. Jeżeli w obecnej sytuacji nie mamy do czynienia z kryzysem, to po co ta rezerwa w ogóle funkcjonuje? Jeżeli nie teraz, to kiedy? Rezerwa ta powinna być teraz uruchomiona

– podkreślił minister.

Podobne opinie w tej sprawie prezentowali także ministrowie rolnictwa innych krajów UE. Rezerwa kryzysowa została utworzona w budżecie Europejskiego Funduszu Gwarancji Rolnych (EFRG) na wypadek poważnych kryzysów mających wpływ na produkcję lub dystrybucję produktów rolnych. Bez wątpienia skutki pandemii COVID-19 spełniają warunki do jej uruchomienia.

Pomoc dla rolników musi pomóc zmniejszyć straty!

Minister Ardanowski stwierdził także, że pomoc dla rolników może przybrać formę dotacji. Dotyczy to zarówno samych producentów indywidualnych jak i wszelkich form działalności rolniczej w formie zorganizowanej i sektora przetwórstwa.

Dotacja taka mogłaby zostać wykorzystana na bieżącą obsługę zobowiązań finansowych z tytułu kredytów zaciągniętych na inwestycje w rozwój oraz na częściowe rekompensaty utraconych przychodów w związku z brakiem możliwości realizacji kontraktów w okresie ograniczeń w handlu międzynarodowym

– czytamy w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ministerstwo jest zdania, że w sytuacji, gdy na rynkach rolnych spowolnienie stanie się bardziej odczuwalne, kolejne sektory odczują to pierwszej kolejności. Rynki drobiu, wołowiny i mleka mogą być tymi branżami, na których najsilniej odbije się trudna sytuacja. To właśnie pierwszy z wymienionych sektorów może mieć największe kłopoty, jako że unijna pomoc dla rolników w zasadzie nie objęła producentów drobiu.

W ramach poszukiwania środków finansowych na niezbędne działania minister Ardanowski poparł propozycje, by 1% alokacji obecnego PROW 2014-2020 przeznaczyć w formie ryczałtu dla sektorów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Zaapelował, by podnieść ten budżet do 2% środków PROW, gdyż straty w sektorze żywnościowym w Polsce obejmują dużą grupę podmiotów z całego łańcucha żywnościowego, w tym m.in. małych gospodarstw. Odpowiednia wielkość budżetu, umożliwi utrzymanie płynności finansowej rolników i przedsiębiorstw na obszarach wiejskich

– czytamy w komunikacie resortu rolnictwa.

Czytaj także: Minister Kamiński: w UE próbują przekonywać, że drobiarstwo to nie rolnictwo

Pomoc dla rolników – pomoc de minimis z podniesionymi limitami?

Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził, ze pomoc dla rolników powinna zasadzać się także na zwiększeniu limitów pomocy de minimis tak, by w przyszłości można było uruchomić pomoc stosownie do występującej skali potrzeb w danym kraju. Minister domagał się też podniesienia pomocy w ramach płatności związanych z produkcją.

W tym celu powinniśmy wzmocnić ten instrument i umożliwić państwom członkowskim zwiększenie puli środków dostępnych na ten cel, już w roku 2020. Takie rozwiązanie nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi środkami finansowymi z budżetu UE, a daje szansę na pomoc w sektorach najbardziej dotkniętych kryzysem

– powiedział minister Ardanowski.

Ministerstwo rolnictwa/jac/fot. ministerstwo rolnictwa

swiatrolnika.info 2023