Talk icon

Informacje

07-09-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Pomidory w Rumunii cieszą się niesłabnącą popularnością!

Pomidory

Pomidory są jednymi z najpopularniejszych warzyw w Rumunii i nic nie wskazuje by ten trend zmienił się w najbliżej przyszłości. Jeden producent pracuje nad nowymi odmianami, dostosowanymi do rumuńskiego konsumenta. Zauważyli, że tradycyjne sposoby sprzedaży produktów są nadal najbardziej efektywne na rynku rumuńskim.

Pomidory – stale rosnąca popularność w Rumunii

Według Inmaculady Duarte, menedżera ds. Marketingu rumuńskiego producenta warzyw Marcoser, pomidory z biegiem czasu stają się coraz bardziej popularne w Rumunii:

Rumunia to kraj o dużym obszarze rolniczym. Jeśli chodzi o uprawę warzyw, to produkcja wygenerowana przez rumuńską wieś w 2018 roku wyniosła łącznie 3,36 miliona ton. Według danych Euromonitora spożycie warzyw w latach 2014-2019 wzrosło o 67,59%, przy czym pomidory to produkt, który odnotował największy wzrost od 2018 roku. Wzrost ten wynosi +3,8 kg według danych Rumuńskiego Narodowego Instytutu Statystycznego za 2018 rok pomidory zajęły pierwsze miejsce pod względem spożycia przez rumuńską populację.

W Rumunii sieci dystrybucji ewoluowały w ostatnich latach dzięki inwestycjom finansowym międzynarodowych sieci detalicznych, rozwiązując problem dezorganizacji i podziału:

Jeśli chodzi o dystrybucję w Rumunii, tradycyjne rynki nadal odgrywają dużą rolę, nadal są odpowiedzialne za 25,4% sprzedaży warzyw. Znaczenie tych tradycyjnych rynków jest jeszcze bardziej doceniane poza obszarami miejskimi, gdzie duże sieci dystrybucji wymuszają przekształcenie sprzedaży hurtowej, która jest ukierunkowana na mieszany model detaliczny/hurtowy ze szkodą dla modelu tradycyjnego. W Rumunii lokalni producenci są zdezorganizowani i podzieleni, dlatego w ostatnich latach międzynarodowe sieci detaliczne finansują rumuńskie spółdzielnie w celu zwiększenia ich udziału w rynku, a tym samym rozszerzenia swoich dostaw lokalnych produktów

– wyjaśnia Duarte.

Pomidory – prace na różnorodnością odmian

Duarte uważa, że ​​siły w branży powinnyPomidory 023 wykorzystać rosnącą popularność na pomidory, aby ulepszyć ich uprawę:

Biorąc pod uwagę popularność i wzrost sprzedaży, a także dostrzegając znaczenie pomidorów dla rumuńskich konsumentów, zarówno rolników, jak i dystrybucji żywności sieci takie jak supermarkety, hurtownie, sprzedawcy detaliczni lub inne tradycyjne rynki powinny skupić się na jakości produkcyjnej i odżywczej tego warzywa .

Firma bada szeroką gamę warzyw, ale głównym zadaniem są badania pomidorów.

W Marcoser, będąc liderem w dystrybucji środków rolniczych do uprawy warzyw w Rumunii, nie jest nam obca ta rzeczywistość, dlatego od 2017 roku stosujemy zestaw wytycznych zaproponowanych przez organizację Global Gap, aby zagwarantować dobre praktyki rolnicze w naszych testowych szklarniach. Nasza główna badana uprawa nie mogła być inna niż pomidory ze względu na znaczenie, jakie mają dla producentów i konsumentów w Rumunii. Dlatego przeznaczamy 1 ha na jego produkcję, w ramach której testujemy różne odmiany nasion i produktów fitosanitarnych, które naszym zdaniem mogą być przydatne do uprawy warzyw w Rumuni

– dodaje Duarte.

Czytaj też: Pomidory – na rynku pojawiły się nowe zaawansowane odmiany

Pomidory – nowa odmiana o różowej skórce

W tym roku Marcoser testuje nową odmianę pomidora z różową skórką.

W tym sezonie przeznaczyliśmy 3000 metrów kwadratowych pod uprawę odmiany HB101153 F1, pomidora typu Monterosa z różową skórką i wyglądem przypominającym stare pomidory. Ta hybryda należy do hiszpańskiego domu nasion Semillas Fitó, który Marcoser dystrybuuje wyłącznie w Rumunii. Dzięki wyczerpującemu monitorowaniu przepisów, które Global Gap Standard proponuje dla warzyw, możemy objąć wszystkie etapy produkcji, od czynności przed zbiorami, takich jak gospodarka glebowa i zastosowania fitosanitarne, po obsługę produktów poprodukcyjnych, takich jak zbiory, pakowanie i przechowywanie

– tłumaczy Duarte

Global Gap pomaga połączyć producentów z rynkami, na których mogą sprzedawać swoje produkty rolne wyprodukowane w bezpieczny i zrównoważony sposób. Dlatego dzięki spełnieniu tego certyfikatu w Marcoser dystrybuujemy naszą produkcję bezpośrednio do międzynarodowego sprzedawcy, który oferuje swoim konsumentom świeże, lokalne i nieszkodliwe pomidory. Taka forma dystrybucji hurtowej i przy spełnieniu wszelkich gwarancji jakości produkcyjnej zapewnia nam opłacalne podwójne wykorzystanie pól, które przeznaczamy na testowanie nowych produktów: Z jednej strony sprzedaż produkcji uzyskanej po cenie wyższej niż cena średnia, az drugiej weryfikacja, którą dokonujemy w godny szacunku sposób, zarówno ze środowiskiem, jak i ze zdrowiem ludności, korzystając z produktów, które dystrybuujemy i udowadniając, że działają one na rzecz rozwoju upraw warzyw w Rumunii

– podsumowuje Duarte.

freshplaza.com/fot.Pixabay/Pikist

swiatrolnika.info 2023