Pomidory – naukowcy opracowali odmianę obniżającą ciśnienie krwi

Pomidory o zmodyfikowanym genomie został opracowany przez japońską firmę Sanatech Seed Co we współpracy z University of Tsukuba. Ten pomidor będzie pierwszym produktem o zmienionym genomie na półkach supermarketów w Japonii.
Pomidory pomagające osobom cierpiącym na nadciśnienie trafią do sprzedaży w ciągu 2 lat
W porównaniu z odmianami konwencjonalnymi te o zmienionym genomie są bogatsze w kwas gamma-aminomasłowy (GABA), który może zapobiegać nadciśnieniu.
Według AgroXXI zwykłe pomidory mają gen ograniczający poziom GABA. Jednak firma Sanatech Seed Co wykorzystała technologię edycji genomu, aby zniszczyć część tego genu, a tym samym zwiększyć ilość GABA w nowym szczepie.
Produkty o zmienionym genomie nie zostały jeszcze dopuszczone do sprzedaży w Japonii. Na podstawie danych dostarczonych przez firmę, grupa ekspertów, między innymi pod kątem bezpieczeństwa, zbada, czy do odmiany pomidora zostały wprowadzone obce geny i czy zawiera ona substancje alergizujące.
Niemniej jednak pomidory lecznicze mogą pojawić się na rynku japońskim nie wcześniej niż za 1-2 lata. Nawet jeśli są zatwierdzone przez ekspertów, należy zaplanować łańcuch dostaw i wiele innych czynników.
Nowoczesne technologie edycji genomu są skuteczne i pozwalają bardzo szybko uzyskać produkty o pożądanej jakości. Naukowcy twierdzą, że ulepszenie upraw, które zwykle zajmuje 10 lub więcej lat, można osiągnąć dzięki tej technologii w ciągu zaledwie kilku lat.
Czytaj też: Papryka – skąd wzięła się ta niesamowita przyprawa?
Pomidory mogą stać się tanim źródłem leku na chorobę Parkinsona
To nowatorskie zastosowanie roślin pomidora jako naturalnego źródła L-DOPY zapewnia również korzyści osobom, które cierpią z powodu niekorzystnych skutków – w tym nudności i komplikacji behawioralnych – syntetyzowanej chemicznie L-DOPY.
Pomidory zostały wybrane jako szeroko uprawiana roślina, którą można wykorzystać do produkcji na większą skalę i potencjalnie oferującą znormalizowane i kontrolowane naturalne źródło L-DOPA.
Zespół kierowany przez John Innes Centre zmodyfikował owoc pomidora, wprowadzając gen odpowiedzialny za syntezę L-DOPA w burakach, który pełni rolę w produkcji pigmentów betalain.
L-DOPA jest wytwarzana z tyrozyny, aminokwasu występującego w wielu produktach spożywczych. Zespół badawczy wstawił gen kodujący tyrozynazę, enzym wykorzystujący tyrozynę do budowy cząsteczek, takich jak L-DOPA. Podniosło to poziom L-DOPY, szczególnie w owocowej części rośliny i doprowadziło do wyższych plonów niż te związane z produkcją L-DOPY w całej roślinie.
Pomidory osiągają poziomy – 150 mg L-DOPA na kilogram pomidorów – które są porównywalne z obserwowanymi w innych roślinach gromadzących L-DOPA – bez niektórych znanych wad, które wcześniej hamowały metaboliczną produkcję leku przez rośliny.
east-fruit.com/fot.Pixabay