Talk icon

Informacje

20-10-2021

Autor: Mateusz Chrząszcz

Polskie drobiarstwo coraz bliżej amerykańskiego rynku

Polskie drobiarstwo

Polskie drobiarstwo nie przestaje się rozwijać. W ostatnim czasie doszło do spotkania Głównego Lekarza Weterynarii z Radcą Rolnym Ambasady USA. Celem spotkania było omówienie zagadnień związanych ze współpracą bilateralną Stanów Zjednoczonych Ameryki i Polski w dziedzinie weterynarii.

Polski nadzór nad drobiem równoważny z rejestrem federalnym USA

Polskie drobiarstwo nadal przeżywa rozwój. 7 października 2021 roku w Rejestrze Federalnym poinformowano o uznaniu równoważności polskiego nadzoru nad mięsem drobiowym. Według Głównego Inspektora Weterynarii Powyższa decyzja świadcząca o zaufaniu strony amerykańskiej do polskiego systemu nadzoru weterynaryjnego stanowi kamień milowy w prowadzonych od 2006 roku staraniach o dostęp do rynku amerykańskiego dla polskiego mięsa drobiowego i produktów mięsnych drobiowych.

Dalsze etapy procedury wymagają uzgodnienia wzoru świadectwa zdrowia oraz zatwierdzenia zakładów drobiowych do eksportu. Główny Lekarz Weterynarii podejmie działania zmierzające do finalizacji dostępu do rynku dla blisko 30 zakładów drobiowych, które zgłosiły w ostatnim czasie zainteresowanie uzyskaniem uprawnień eksportowych.

Czytaj również: Polskie drobiarstwo, a brexit. Jakie są perspektywy?

Polskie drobiarstwo, ale również rynek wieprzowiny

Nie tylko polskie drobiarstwo było tematem spotkania z Polskie drobiarstwo 02przedstawicielami amerykańskiej ambasady. Podczas spotkania poruszono także priorytetową dla branży mięsa wieprzowego kwestię, to znaczy, temat dalszych działań koniecznych do umożliwienia eksportu wieprzowych produktów handlowo sterylnych oraz całkowicie ugotowanych produkowanych w zakładach, które znalazły się w strefach objętych ograniczeniami związanymi z ASF.

Przypominamy! Mimo ptasiej grypy, polskie drobiarstwo się rozwija

Mimo grypy ptaków polskie drobiarstwo rozwija się. Według najnowszej analizy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, branża potrzebowała tylko dwóch miesięcy, aby poziomy produkcji żywca kurcząt rzeźnych wróciły do normy Jednak jest i ciemna strona tej sytuacji. Na skutek powrotu produkcji do poziomów sprzed grypy ptaków ceny żywca kurcząt z bardzo dobrych poziomów oglądanych w maju i czerwcu spadły w rejony dla wielu producentów nieopłacalne.

KIPDiP przypomina, że przed wybuchem grypy ptaków w Polsce, było w naszym kraju około 22,8 mln kur reprodukcyjnych, które stanowiły bazę wylęgową dla produkcji żywca brojlerów kurzych. Szacunki Izby wskazują, że około 8 proc. kur z tej liczby, głównie z ferm województwa mazowieckiego, została uśmiercona. Tym samym, w następstwie działań służb weterynaryjnych walczących z grypą ptaków czyli poprzez zmniejszenie stad reprodukcyjnych, produkcja żywca kurcząt rzeźnych gwałtownie zmniejszyła się.

wetgiw.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023