Talk icon

Informacje

24-03-2020

Autor: Magdalena Szymczyk

Zwalczanie ASF – Polski Związek Łowiecki z listem do resortów

zwalczanie ASF

Zwalczanie ASF było tematem listu, który, jak dowiedziała się redakcja Świata Rolnika, Polski Związek Łowiecki, wystosował do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Rolnictwa.

Zwalczanie ASF – wspólny front

Jak nieoficjalnie dowiedziała się nasza redakcja, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów potwierdziła, że zwalczanie ASF oraz prowadzenie gospodarki łowieckiej, jako istotnej części wsparcia rolnictwa, jest ważnym powodem do opuszczenia domu i prowadzenia tej działalności. To szczególnie istotne w kontekście nowych obostrzeń, które rząd nałożył na obywateli względem zaostrzenia kwarantanny związanej z pandemią koronawirusa. 

Czytaj także: Padlina zwierząt musi być usuwana. Padłe dziki muszą być usuwane. Z ASF bądź bez. Każde truchło

Zwalczanie ASF – bioasekuracja, ale nie tylko

Okazuje się, że w kontekście zwalczania ASF, bioasekuracja nie może być jedynym orężem w  walce z wirusem. Równolegle muszą być także prowadzone zwalczanie ASFdziałania zmierzające do zmniejszenia obecności choroby w środowisku. W ubiegłym tygodniu zakażona została duża ferma w województwie lubuskim, która restrykcyjnie przestrzegała zasad bioasekuracji. Niestety, w sąsiedztwie fermy zanotowano liczne przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików, które uniemożliwiły skuteczne zwalczanie ASF w okolicy samego gospodarstwa rolnego. 

Obecna sytuacja jest bardzo trudna. Polska znalazła się bowiem w krzyżowym ogniu ataków wirusów CoVID-19 oraz ASF, które w znacznym stopniu ograniczają możliwości rodzimej gospodarki. 

Zobacz także: 133 mln złotych na zwalczanie ASF. Na co będą pieniądze?

Zwalczanie ASF – co zawiera program bioasekuracji?

Wymagania bioasekuracji zawarte w Programie Głównego Inspektoratu Weterynarii stanowią tarczę dla gospodarstw w kontekście zwalczania ASF. GIW nakazuje w tym kontekście następujące rozwiązania:

  1. Zabezpieczenie gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie w systemie otwartym, podwójnym ogrodzeniem, o co najmniej 1,5 m wysokości, na podmurówce lub z wkopanym krawężnikiem.
  2. Wdrożenie programu monitorowania i zwalczania gryzoni, który pomoże w zwalczaniu ASF.
  3. Przeprowadzanie okresowych zabiegów dezynsekcji (od kwietnia do listopada każdego roku).
  4. Prowadzenie rejestru środków transportu do przewozu świń, które wjeżdżają na teren gospodarstwa, oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie.
  5. Zabezpieczenie budynku, w którym są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych tak, aby pomóc w zwalczaniu ASF.
  6. Utrzymywanie świń w gospodarstwach w zamkniętych pomieszczeniach, z wyjątkiem świń utrzymywanych w systemie otwartym.
    Zapewnienie aby: osoby mające kontakt ze świniami w gospodarstwie nie utrzymywały własnych świń poza tym gospodarstwem oraz nie zajmowały się dodatkowo obsługą świń w innych gospodarstwach, do budynków, w których są utrzymywane świnie nie wchodziły osoby postronne, osoby przebywające w budynkach inwentarskich używały odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego.
  7. Posiadanie w gospodarstwie, w którym są utrzymywane świnie, pisemnego planu bioasekuracji obejmującego:
    dokumentację przestrzegania wymagań określonych w pkt 2-4, Rejestr produktów biobójczych używanych w gospodarstwie, program czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i sprzętu mającego kontakt ze świniami, zasady używania oraz czyszczenia i dezynfekcji odzieży ochronnej i obuwia, o których mowa w pkt 7 lit. c.
  8. Zabezpieczenie budynków inwentarskich oraz budynków i miejsc wykorzystywanych do przechowywania pasz i ściółki pojedynczym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m na całej długości, związanym na stałe z podłożem, wykluczającym dostęp wolnożyjących dzików na teren gospodarstwa, co pomoże w zwalczaniu ASF.
  9. Wymagania są spełnione także wtedy gdy całe siedlisko jest ogrodzone w wyżej określony sposób.
  10. Utrzymywanie świń w gospodarstwie w budynkach, w których nie są jednocześnie utrzymywane inne zwierzęta gospodarskie kopytne tak, aby umożliwić zwalczanie ASF.

Świat Rolnika/MS/Fot. Pixabay

swiatrolnika.info 2023