Polowanie z łukiem, czy polski myśliwy może zabrać go na polowanie?

Polowanie z łukiem w ponad 15 krajach w Europie jest dozwolone, natomiast w Polsce jest określone w prawie jako nielegalne, nawet sama chęć wejścia w posiadanie kuszy może grozić procesem. Łucznik powinien poddać się kamuflażu w czasie polowania z łukiem. W Polsce czuwa nad tą dyscypliną Polskie Stowarzyszenie Myślistwa Łuczniczego.
Polowanie z łukiem
W Europie 15 krajów, np. Dania i Serbia, dopuszcza organizowanie polowań, w których jednym z narzędzi może być łuk. Według danych Europejskiej Federacji Myślistwa Łuczniczego w Europie ponad 35 tys. Myśliwych może uprawiać polowanie z łukiem. Polskie prawo nie wyraża zgodny na taki rodzaj myślistwa. Łuki podzielić możemy na sportowe, myśliwskie i tradycyjne. Wszystkie wykonane są z wytrzymałych, ale i sprężystych materiałów. Obecne łuki w swojej precyzji strzału w niczym nie przypominają dawnych odpowiedników. Z 20 metrów można nimi trafić do celu wielkości monety. Jeżeli jakiś myśliwy pojawi się z łukiem w lesie może zostać oskarżony o kłusownictwo lub nielegalne pozyskiwanie zwierzyny. Samo usiłowanie wejścia w posiadanie kuszy jest nielegalne. Na terenie Polski działa Polskie Stowarzyszenie Myślistwa Łuczniczego, które trenuje łowiectwo z łukiem, m.in. u Słowaków, Węgrów i Bułgarów, a na terenie Polski wprawiają się w sztuce kamuflażu.
Czytaj także: Piątka dla zwierząt – Konfederacja: PiS działa w duchu bolszewickim
Polowanie z łukiem – zasady funkcjonowania łucznika i przebieg polowania
Maksymalna siła naciągu z jaką poluje się w Europie wynosi 60 funtów, natomiast na dużą zwierzynę, jak słonie poluje się z o wiele większym naciągiem. Łuk myśliwski wyposażony jest dodatkowo w: smycz, stabilizator, celownik myśliwski, kołczan i podstawkę myśliwską. Sam łucznik wyposażony jest w spust łuczniczy , aby móc napiąć i zwolnić cięciwę. Strzała wystrzelona z łuku zakończona jest zaostrzonym grotem. Polowanie z łukiem wymaga od łucznika pełnego kamuflażu. Przebieg owego polowania w kraju, w którym jest to możliwe wygląda następująco: tropienie zwierzyny i oznaczenie jej legowisk i ostój na mapie. Następnie ustalenie sposobu wabienia. Następnie trzeba skupić swoje łowy na danym gatunku i płci oraz okresie ochronnym danych osobników, a nie na każdej napotkanej zwierzynie.
bowhunter.pl