Polityka rolna

Salmonella w udkach z Polski i "czeski błąd"!

Kolejny „czeski błąd” w powiadamianiu o niebezpieczeństwie związanym z produktami spożywczymi u naszych sąsiadów.

 

To już powoli staje się tradycją, że Czesi zamiast informować o nieprawidłowościach mających miejsce na rynku spożywczym poprzez System RASFF powiadamiają świat z opóźnieniem i przez media.

 


System RASFF służy do szybkiej wymiany informacji o zagrożeniach wykrytych w żywności, paszach oraz w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Administrowany jest przez Komisję Europejską. Państwa zobowiązane są do informowania poprzez system, w pierwszej kolejności, o zagrożeniach wynikających z używania produktów konsumenckich.

 


O wykryciu salmonelli w mrożonych, drobiowych udkach z Polski poinformowała czeska telewizja ČT24. Do sobotniego poranka komunikat o tym zagrożeniu nie pojawiła się w Systemie RASFF, mimo iż powinno stać się to w trybie priorytetowym.

 


Zakwestionowana, 1,2 tonowa partia mięsa, wyprodukowana została przez polski zakład. Czeskie media podają, że być może drobiu z salmonellą trafiło do nich dużo więcej, ponieważ przebadane mięso stanowiło część 4,8 tonowej partii. Nie podają jednak kto dokładnie był jego odbiorcą, a jedynie, że „podejrzane” udka mogły trafić w okolice takich miast jak Hradec Králové, Żilina i Ołomuniec.  


 
DP


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.