Polityka rolna

Kaczmarczyk ostro: Jeżeli niechęć do rolników będzie trwać, sprzedaż bezpośrednia będzie mitem!

Wymagania są tutaj takie jak w przypadku zakładów spożywczych. Jeżeli chodzi o wymogi, o kontrole, to rolnicy nie będą w stanie spełniać tych warunków i już piszą, że nie będą rejestrować się w rolniczym handlu detalicznym, bo nie ma to najmniejszego sensu – powiedział w sejmie Norbert Kaczmarczyk z ruchu Kukiz’15.

– Clue tego wszystkiego jest praktyka. Jeżeli termometr w lodówce jest problemem, jeżeli rolnicy będą tym wszystkim obciążani, tymi kontrolami, tą niechęcią w stosunku do rolnika, to sprzedaż bezpośrednia w Polsce nigdy nie zafunkcjonuje. Będzie tylko mitem wijącym się nad sejmem, nad tą izbą. Trzy lata temu byłem gorącym zwolennikiem sprzedaży bezpośredniej, ale zrozumiałem ją dopiero wówczas, gdy zacząłem się zagłębiać w rozmowy z każdą z branż. To nie jest takie proste jak się wydaje, żeby uruchomić sprzedaż bezpośrednią. Kwestią fundamentalną jest sprawienie, aby ta sprzedaż mogła realnie zafunkcjonować.

– kontynuował.

– Jeśli najpierw nie będziemy kupować polskich produktów, to w jaki sposób mamy sprzedawać bezpośrednio? Jeśli importujemy kukurydzę z zagranicy, to co z polską kukurydzą? Kiedy na pierwszym miejscu będzie to, co polskie, i dopiero wówczas będziemy importować, wtedy będzie można mówić o sprzedaży bezpośredniej. Jeżeli na przykład na rynku ukraińskim stosuje się niedozwolone w Unii Europejskiej środki ochrony roślin, to Ukraina wykończy polskie rolnictwo. Tak dzieje się choćby w przypadku producentów kukurydzy.

– tłumaczył w swoim wystąpieniu Norbert Kaczmarczyk.

– Jak mamy sprzedawać bezpośrednio, jeżeli nie kupujemy najpierw polskiego produktu? A z drugiej strony nie mamy żadnej sieci dystrybucji z prawdziwego zdarzenia

– podsumował polityk.

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.