Polityka rolna

Oficjalnie! Będą zmiany w obrocie ziemią rolną! Sprawdź jak wyglądają nowe regulacje!

Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że we wrześniu złożony zostanie projekt ustawy liberalizującej zasady obrotu ziemią rolną.

Nowelizacji ulec będzie musiała ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Minister podkreślił, że zgodnie z art. 23 Konstytucji RP preferencje na zakup nieruchomości rolnych nadal będą mieć rolnicy indywidualni prowadzący rodzinne gospodarstwa. Ardanowski podkreślił również sukcesy, do których przyczyniło się funkcjonowanie prawa uchwalonego jeszcze za czasów Krzysztofa Jurgiela.

– Dzięki tej ustawie ograniczyliśmy, a nawet wyeliminowaliśmy spekulacje przy zakupie ziemi, więc nie będą to duże zmiany (…).Jednak różne opinie, które napływają na przykład od rolników i osób, które chciałyby zamieszkać na terenach wiejskich, sygnalizują pewne trudności, wynikające z zapisów funkcjonującej ustawy. To pokazuje, że ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego należy zmodyfikować

– powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Najważniejszą z zapowiadanych zmian jest zwiększenie powierzchni gruntów nie podlegających ustawie z 0,3 ha do 1 ha. Umożliwi to nabywanie ziemi osobom chcącym osiedlić się na wsi, ale także pomoże w przekazywaniu lub odsprzedaży ziemi do 1 ha bez zgody dyrektora generalnego KOWR.


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


gov.pl/rolnictwo/kat

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.